Promatračka skupina potvrdila je objavu sirijske vlade da se grad ponovno nalazi pod kontrolom sirijskih vojnih snaga. Prema pisanju BBC-a, izvori iz sirijske vojske kažu da je nakon nekoliko dana napredovanja i uz podršku zračnih napada ruskih snaga, vojska uspostavila punu kontrolu u Palmiri. AFP je objavio i nekolicinu fotografija iz Palmire na kojima se vidi kako taj povijesni dragulj danas izgleda.
Ruski predsjednik Vladimir Putin uputio je čestitku sirijskom predsjedniku Asadu. Iz Kremlja su poručili da je predsjednik Asad svjestan toga da operacija Palmira ne bi bila uspješna bez podrške Rusije. U službenoj izjavi ruskog ministarstva obrane navodi se da je u napadima pogođeno 158 meta ISIS-a te da je ubijeno više od 100 militanata.
Drevni grad Palmira je 2000 godina staro antičko središte pod zaštitom UNESCO-a i njegovo razaranje i uništenje drevnih hramova zgrozilo je svijet. Ujedinjeni narodi su uništenje Palmire proglasili ratnim zlo��inom. No osim u kulturološkom smislu, Palmira je važna i strateški jer je smještena na prometnici koja povezuje 155 kilometara udaljen glavni sirijski grad Damask i grad Deir al-Zour na istoku Sirije, koji se u potpunosti nalazi u rukama ekstremista.
Velika pobjeda za Asada
Uspostavljanje kontrole u Palmiri velika je pobjeda za predsjednika Asada, koji želi pokazati svijetu kako je partner u borbi protiv terorizma. Ipak, kako piše BBC, mnogi promatrači i stanovnici upozoravaju da je nejasno zašto su se sirijske snage povukle i uopće omogućile džihadističkim borcima ulazak u grad.
Galerija
Naime, u svibnju 2015. godine na stotine ISIS-ovih boraca gotovo je neometano putovalo stotinama kilometara kroz pustinju prema Plamiri. Za to vrijeme, sirijske su snage bombardirale područja na drugoj strani zemlje, na kojima se i dalje nalazilo mnoštvo civila.
Bilo kako bilo, predsjednik Asad si je sada osigurao mnogo bolju poziciju u mirovnim pregovorima jer će ga mnogi doživljavati kao aktera koji rješava probleme. No, mnogi smatraju da je upravo Asad izvor problema.