Issei Sagawa je 25-godišnju kolegicu upucao u vrat i zatim joj pojeo klitoris i još nekoliko dijelova njezina tijela.
Francuska spisateljica Nicole Caligaris u to je vrijeme studirala na Sorbonnei i poznavala je i kanibala i njegovu žrtvu. Trideset godina kasnije odlučila je o tome napisati knjigu.
U intervjuu za Nouvel Observateur Nicole Caligaris kazala je kako se na pisanje knjige odlučila nakon što ju je njezin urednik tražio da napiše nešto za njegov "Rječnik ubojica". Prvo mu je kazala da se ne može sjetiti nijednog ubojice o kojem bi pisala, a onda ju je njezin partner podsjetio na japanskog kanibala.
Zašto se počela dopisivati s kanibalom, više se ni ne sjeća. "Možda nisam htjela da se ova priča zaboravi. Ali nisam to napravila svjesno. Najgore mi je bilo iskopati ta pisma. Bilo mi je drago da sam ih izbrisala iz memorije. Čitati ih po drugi put jako me dirnulo. Sagawajev jezik, njegov čudni francuski. Jako lijepo. Sjećam se kako me vodio kroz moje otkrivanje japanske književnosti", ispričala je autorica knjige.
Pušten na slobodu nakon četiri godine u umobolnici
Sagawa je nakon monstruoznog zločina proglašen ludim te je izručen Japanu. I njegova ga je država proglasila ludim te ga smjestila u umobolnicu. Otamo je pušten četiri godine kasnije. Tu je počela njegova kanibal-karijera: počeo je glumiti kanibala u erotskim filmovima, reklamama i kvizovima, po televiziji je pričao viceve o hamburgerima od ljudskog mesa.
"Njegova su pisma vrlo naivna, on piše da je Renee iznimno lijepa djevojka i da ne zna što se dogodilo", pitao ju je novinar, no spisateljica nije htjela pokušati protumačiti njegove postupke.
"Koja je poanta toga? Ne možemo protumačiti sve što poželimo. To nas ničemu ne uči. Mogu jedino pričati o tome kako sam se ja osjećala. Interpretacija bi značila da tamo nije bilo nikoga osim mene. Ali činjenica je da je tamo bio netko drugi, koga ne mogu razumjeti", kazala je.
Sagawa je oslobođen 1985., no Caligaris kaže da joj nije krivo zbog toga. "Pravda ne kažnjava. Ona dovodi one koji su prognani iz čovječanstva nazad u čovječanstvo. To što bi on trunuo u ćeliji ne bi smrt Renee Hartevelt učinilo ništa manje besmislenom. Bolno je vidjeti ga slobodnog, ali tako stoje stvari. Takve su komplicirane stvari", zaključuje.