PORUKA UN-U / Dobitnici Nobela za mir 2018. traže pravdu za silovane u ratu: 'Uništena je nada jedne generacije'

Image
Foto: AP

Pozvale su UN-ovo Vijeće sigurnosti da se osigura pravda za žrtve spolnog nasilja u ratnim sukobima

23.4.2019.
20:44
AP
VOYO logo

Dobitnieci Nobelove nagrade za mir za 2018., Kongoanac Denis Mukwege i Jezitkinja Nadia Murad pozvale su u utorak UN-ovo Vijeće sigurnosti da se osigura pravda za žrtve spolnog nasilja u ratnim sukobima, koje je predmet njemačke rezolucije na koju su Sjedinjene Države i Rusija uložile veto.

Prihvaćanje tog dokumenta koji je, kako kažu diplomati, nakon nekoliko dana teških pregovora znatno izmijenjen, bilo je planirano na početku sjednice Vijeća sigurnosti, no odgođeno je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nitko nije izveden na sud zbog držanja žena u seksualnom ropstvu", rekla je Nadia Murad govoreći o svojoj zajednici koju je uništila džihadistička skupina Islamska država u Iraku i u Siriji.

"Uništena je nada čitave jedne generacije", dodala je, ocijenivši da je to bio "kolektivni neuspjeh" međunarodne zajednice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Držimo govore u UN-u, ali nije donesena nijedna konkretna mjera" na polju pravosuđa i "ništa nije učinjeno", istaknula je.

"Zašto međunarodna zajednica čeka s osiguravanjem pravde za žrtve", upitala se Denis Mukwege, zatraživši također da se osnuju nacionalni i međunarodni sudovi koji će suditi odgovornima za seksualno nasilje u sukobima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I odvjetnica Nadije Murad i drugih jezidskih žrtava Amal Clooney je izrazila žaljenje zbog slabe međunarodne reakcije. Optužila je Sjedinjene Države i Rusiju da se protive osnivanju međunarodnog suda za te zločine. 

"Ako odmah ne reagiramo, bit će prekasno", upozorila je. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njemačkom nacrtu dokumenta izvorno se predlagalo osnivanje formalne radne skupine i uspostava "mehanizma" koji će pomoći da se krivci izvedu pred sud i osigura zaštita žrtava tako što će im se priznati prava na polju spolnih i reproduktivnih prava.

Rusija, Kina i SAD su se usprotivili osnivanju takvog pravnog "mehanizma", radna skupina je izbačena, a Washington je zaprijetio vetom budu li se spominjala reproduktivna prava, bojeći se da bi se tako poticalo na pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo