Nova predsjednica MICT-a /

Do kraja lipnja 2023. godine donijet će se presuda o povezanosti Beograda i ratnih zločina u Jugoslaviji

Image
Foto: Ilustracija/Shutterstock

Proces dvojici suradnika Slobodana Miloševića traje od 2003. godine

11.7.2022.
10:38
Ilustracija/Shutterstock
VOYO logo

Rezidualni mehanizam za međunarodne kaznene sudove (MICT) izreći će pravomoćnu presudu bivšim čelnicima Službe državne sigurnosti Srbije Jovici Stanišiću i Frenkiju Simatoviću do kraja lipnja naredne godine, potvrdila je u ponedjeljak nova predsjednica tog tijela Graciela Gatti Santana.

"Presuda će biti do kraja lipnja 2023. Ja sam se tek sada priključila prizivnom vijeću no rokovi se neće mijenjati", kazala je u Srebrenici sutkinja Santana gostujući u programu TV1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanišić i Simatović ključna su poveznica između vlasti u Beogradu i ratnih zločina na području bivše Jugoslavije 90-ih godina prošlog stoljeća.

Suđenje Stanišiću i Simatoviću jedino je koje je preostalo MICT-u kao nasljeđe rada Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) a cijeli taj proces ovoj dvojici bliskih suradnika nekadašnjeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića traje još od 2003. godine kada je haaško tužiteljstvo podignulo prvu optužnicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DOŽIVOTNI ZATVOR RATNOM ZLOČINCU /

Inzko zadovoljan presudom, kao i SDA, Karadžićev SDS smatra MICT političkim sudom

Image
DOŽIVOTNI ZATVOR RATNOM ZLOČINCU /

Inzko zadovoljan presudom, kao i SDA, Karadžićev SDS smatra MICT političkim sudom

Obojica su optuženi za ratne zločine i etničke progone u Hrvatskoj i BiH, a u prvostupanjskom suđenju 2013. godine oslobođeni su svih točki optužnice.

Prizivno vijeće je nakon toga prihvatilo žalbu tužiteljstva i poništilo prvostupanjsku presudu te je naložilo ponovno suđenje.

Stanišić i Simatović u ponovljenom su postupku 2021. proglašeni odgovornima za pomaganje i podržavanje kaznenih djela ubojstava kao kršenja zakona i običaja ratovanja i zločina protiv čovječnosti te kaznenih djela deportacije, prisilnog premještanja i progona kao zločina protiv čovječnosti koja su počinile srpske snage nakon zauzimanja Bosanskog Šamca u travnju 1992.

Sudsko je vijeće procijenilo kako su Stanišić i Simatović pružali praktičnu pomoć koja je imala značajan učinak na počinjenje zločina, obučavanjem i slanjem na teren pripadnika specijalne jedinice Službe državne sigurnosti Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obojica su osuđena na po 12 godina zatvora. U tijeku je odlučivanje o žalbi na tu presudu i taj bi postupak trebao biti okončan za manje od godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo