DJEČACI IZ SPILJE DOBIVALI SU SREDSTVO ZA KONJE: / Doktor opisao dramatične trenutke. Bio je siguran da će operacija propasti

Image
Foto: AFP

Australski anesteziolog Richard Harris otkrio je detalje dramatične akcije na Tajlandu

5.4.2019.
22:29
AFP
VOYO logo

Liječnik koji je spasio 12 dječaka iz spilje na Tajlandu otkrio je da su ih morali umiriti sa sredstvom za smirenje konja, ketaminom, pa je priznao kako je mislio da nemaju nikakve šanse da prežive, piše Daily Mail. Naime, dječaci i njihov nogometni trener bili su od 23. lipnja 18 dana zarobljeni u mraku kompleksa Tham Luang Cave, prije nego što ih je spasio tim specijaliziranih ronilaca, na čelu s britanskim stručnjacima i tajlandskim mornaričkim specijalcima.

Ranije su spasitelji odbili potvrditi da su tijekom misije dječaci bili stavljeni pod sedative. No, australski anesteziolog Richard Harris, koji je bio uključen u spašavanje,ispričao je kako su liječnici dali dječacima ketamin zbog njegovog učinka na hipotermiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lijek također utječe na gubitak pamćenja, a dječaci su tijekom spašavanja jednom ili dvaput ponovno bili stavljeni pod sedative. Svaki od njih je prvo stavio ronilačko odijelo, uzeo Xanax i zatim mu je ubrizgan ketamin. Među nekim ljudima diljem svijeta ova vijest o upotrebi anestetika izazvala je bijes, ali dječaci navodno nisu imali ništa protiv toga.

Image
OBJAVLJENA NOVA SNIMKA TAJLANDSKIH DJEČAKA ZAROBLJENIH U ŠPILJI: /

Specijalci SEAL-a uče ih roniti, otkriveno kako su preživjeli

Image
OBJAVLJENA NOVA SNIMKA TAJLANDSKIH DJEČAKA ZAROBLJENIH U ŠPILJI: /

Specijalci SEAL-a uče ih roniti, otkriveno kako su preživjeli

Mislio je da će se prvo dvoje djece utopiti

Dr. Harris je također priznao kako je bio siguran da je operacija osuđena na propast. "Nisam uopće mislio da će to funkcionirati. Očekivao sam da će se prva dva djeteta utopiti i da ćemo onda morati napraviti nešto drugo. Procijenjivao sam njihove šanse za preživljavanje na nulu", rekao je za National Geographic.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prva četiri spašena dječaka dobila su sunčane naočale kako bi zaštitili oči nakon što su tako dugo bili zarobljeni u spilji. Drugi dječak koji je napustio špilju razvio je hipotermiju, unatoč tome što su svi dobili pokrivače. Svi dječaci imali su također imobilizirane glave i vratove kako bi se spriječile bilo kakve ozljede kralježnice tijekom spašavanja iz uske spilje.

Kada se dr. Harris pridružio tajlandskoj spasilačkoj ekipi, uvjerio je dužnosnike da promijene svoje planove spašavanja te da najprije spase najslabije dječake umjesto najjačih. Prvobitna strategija bila je najprije izvući najjače dječake jer bi imali više šansi za spašavanje, dok bi ostali mogli ostati i skupljati snagu. No, to je promijenjeno nakon što je Harrisova procjena zdravlja otkrila da neki slabiji dječaci možda neće preživjeti ako ih ostave iza sebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tražio diplomatski imunitet

Dr. Harris je od tajlandske vlade čak tražio diplomatski imunitet zbog opasnosti da će svi dječaci umrijeti i straha da će on biti kriv za to. Ronioci koji su sudjelovali u spašavanju prethodno su opisali uvjete kao neke od najekstremnijih s kojima su se ikada imali prilike suočiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od spasitelja, bivši tajlandski SEAL, Saman Kunan, izgubio je život nakon što je dječacima isporučio spremnike za kisik prije nego što su bili oslobođeni iz spilje.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo