Simbol homofobnog nasilja /

Divljački ga pretukli pa ga ostavili zavezanog da umre: Američki student pokopan nakon 20 godina

Image
Foto: AP

Mnogo je suza bilo na posljednjem oproštaju od momka koji je postao simbol pokreta za prava homoseksualaca

27.10.2018.
11:13
AP
VOYO logo

Više od dva desetljeća nakon divljačkog ubojstva koje je šokiralo Ameriku i pokrenulo preispitivanje o homofobnom nasilju, Matthew Shepard napokon je u petak pokopan u Nacionalnoj katedrali u Washingtonu. 

Mnogo je suza bilo na posljednjem oproštaju od momka koji je postao simbol pokreta za prava homoseksualaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Važno je da napokon imamo dom za Matta, dom koji je siguran, koji drugi mogu posjetiti, u kojem ga nitko neće mrziti i koji je toliko volio", rekao je njegov otac Dennis Shepard. 

Namamila ga dvojica mladića

"Matt je volio crkvu, volio je misu, volio je činjenicu da je to utočište svakome tko u nju uđe", dodao je otac, zahvalivši katedrali na tome što je prihvatila njegova sina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sheparda, 21-godišnjeg studenta političkih znanosti i stranih jezika koji je želio biti diplomat, namamila su dvojica mladića pretvarajući se da su homoseksualci. Izvukli su ga na prevaru iz bara u Laramieju u listopadu 1998., skinuli do gola, divljački ga pretukli i na velikoj ga hladnoći ostavili privezanog za ogradu na polju. 

Pronašli su ga prolaznici 18 sati kasnije, koji su prvo mislili da vide strašilo. Umro je u bolnici nekoliko dana kasnije. 

Dvojica muškaraca Aaron McKinney i Russell Henderson proglašeni su krivima za ubojstvo i osuđeni na dvije doživotne kazne svaki. 

Obitelj strahovala da će ekstremisti vandalizirati grob

Image

Američki student, simbol homofobnog nasilja, pokopan nakon 20 godina

Image

Američki student, simbol homofobnog nasilja, pokopan nakon 20 godina

Njegov prvi pogreb ometala je skupina ekstremista s natpisima "Bog mrzi pedere".  Strahujući da će mu grob biti vandaliziran, Shepardovi roditelji uzeli su urnu u svoju kuću gdje je bila sve do petka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada je pokopan u kripti katedrale, što je rijetka počast. Ondje je posljednje počivalište pronašlo samo 200 ljudi, uključujući bivšeg predsjednika Woodrowa Wilsona i gluhoslijepu aktivistici Helen Keller.

Ispraćaj je vodio Gene Robinson, prvi biskup homoseksualac u Episkopalnoj crkvi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Matt je bio sretniji od većine mladih homoseksualaca te 1998. Imao je roditelje i brata koji su ga voljeli", rekao je Robinson, neuspješno susprežući emocije. Zahvalio je njegovim roditeljima što su taj "užasan događaj pretvorili u nešto dobro".

Svećenik je zatim poslao i političku poruku, pozvavši sve na kongresne izbore 6. studenoga. 

Ondašnji predsjednik Barack Obama je 2009., na desetu godišnjicu Shepardove smrti potpisao zakon koji nosi njegovo ime, kojim su federalni zakoni protiv mržnje prošireni na seksualnu orijentaciju i rodni identitet. 

Robinson je upozorio da su prava LBGTQ Amerikanaca ponovo ugrožena. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Upravo sada, meta je transrodna zajednica", rekao je biskup referirajući se na najave da administracija Donalda Trumpa razmišlja o tome da rod definira kao čisto biološku kategoriju. 

"Postoje snage koje bi ih izbrisale iz Amerike, uskratile im pravo da se definiraju sami. Moramo biti uz njih", rekao je i izazvao pljesak okupljenih. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Završio je dirljivom porukom za ubijenog studenta. "Matt, mirno počivaj ovdje. Sada si siguran. I da, dobrodošao kući". 

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo