Dan kojega se Nijemci srame

Prije točno 20 godina došlo je do sramotnog događaja kojeg se Nijemci sjećaju kao najprizemnije eskalacije mržnje prema strancima poslije Drugog svjetskog rata.

22.8.2012.
13:01
VOYO logo

Nasilna skupina na čelu s desnim ekstremistima, ali i na prvi pogled "poslušnim i mirnim" građanima, okupirala je 22. kolovoza 1992. godine jednu novogradnju u Lichtenhagenu, u četvrti istočnonjemačkog lučkog grada Rostocka. Uz izvikivanje protiv stranaca okrenutih parola i bacanje kamenja, nasilna skupina je prvo zapalila, a zatim i prodrla u zgradu prihvatilišta za podnositelje zahtjeva za azilom, gdje je organiziran pravi lov na žitelje.

Oni su mahom bili vijetnamski državljani, koji su nekad u Istočnoj Njemačkoj radili kao "gastarbajteri", a nakon pada Berlinskog zida su trebali biti poslani kućama, podsjeća Deutsche Welle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bezvoljna reakcija policije

Opsada je trajala danima. Napadačima na prihvatilište, zvano i Kuća suncokreta, bilo potpuno svejedno hoće li u tom kaosu netko izgubiti život.

"Oni su računali s tim. U kući je bilo preko sto osoba", prisjeća se danas Wolfgang Richter, nekadašnji povjerenik grada Rostocka za pitanje stranaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srećom, nitko nije ozlijeđen. No, najgore od svega je što je policija ozbiljnije reagirala tek dva dana nakon izbijanja nereda, odvoženjem tražitelja azila na sigurno.

Prva dva dana lokalna policija je pokušavala spriječiti napad šačice ekstremista i dijela građana koji su ih podržavali. No, ubrzo su iz svih dijelova Njemačke počeli pristizati "turisti" željni nasilja nad strancima. Tako se jednom trenutku se ispred stambene zgrade u socrealističkom stilu okupilo preko tisuću nasilnika, od kojih su neki razbijali, a drugi klicali u znak odobravanja. Snimke događaja zgrozile su svijet.

Mediji odradili svoj dio 'posla'

Kako je došlo do sramotnog napada na Kuću suncokreta? Nakon ujedinjenja Zapadne i Istočne Njemačke, svaki peti žitelj istočnog dijela države ostao bez posla, a mediji su potpirivali netrpeljivost.

Posvuda se, kako se prisjeća Richter, pisalo o "kriminalnim podnositeljima zahtjeva za političkim azilom" i "rijekama izbjeglica" (uglavnom iz zemalja bivše Jugoslavije) koje dolaze u Njemačku, ali koje je "već puna do vrha".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A Hajo Funke, znanstvenik koji se već godinama na Slobodnom sveučilištu u Berlinu bavi proučavanjem izvora i oblika rasizma, smatra da je Rostock plod "zatajenja institucija na svim razinama".

Još se uvijek događa da institucije okreću glavu

"Gradske, pokrajinske, a dobrim dijelom i državne institucije su mirno promatrale eskalaciju u Rostocku i nisu poduzele ništa kako bi to spriječile", kazao je Funkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Još uvijek se događa da policija ne obraća pozornost, da gradonačelnik okreće glavu ili da mediji jednostavno donesu odluku šutjeti o nekom problemu", kaže Funke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo