"Ako je uvjet da budemo dio EU-a to da budemo kao Hrvatska, ne želimo u takvu EU", poručio je među ostalim Dačić zapitavši se zašto se od Srbije traži da "stane na loptu" kada njegova zemlja nije napravila ništa da izazove ovakve reakcije.
Zabranjena rehabilitacija fašizma
"Rehabilitacija fašizma je zabranjena, a istodobno se njihovi ministri slikaju pred ustaškim zastavama i pred spomenikom Miri Barešiću. Nećemo dopustiti da se takve stvari događaju u tišini, nego ćemo slati note i pisma, i upoznati sve s ovim što se u Hrvatskoj događa - od rehabilitacije Stepinca, oslobađanja Glavaša do crtanja svastika na Poljudu", najavljuje Dačić.
"Za ovo što rade trebali bi odgovarati, a ne prozivati nas za izazivanje nereda", poručuje šef srpske diplomacije i dodaje: "Hrvati mogu biti i fašisti i nacisti i što god žele, ali mi nećemo dopustiti relativizaciju zločina nad Srbima".
Pita što bi bilo u bilo kojoj drugoj državi kada bi se ponovno počeo koristiti neki fašistički pozdrav. "Hrvatska se ponosi NDH, ali mi to nećemo prihvatiti makar i cijena za to bila da nikad ne postanemo dio EU-a. NDH je bila do Zemuna i to nikada nećemo dopustiti", rekao je Dačić.
Veličanje zločinaca
Neka Kovač kaže Njemačkoj ili Španjolskoj da mijenjaju zakone o jurisdikciji, i neka prestane lagati svom narodu, obratio se Dačić svom kolegi. Naime, Kovač je danas odbacio optužbe Beograda da Hrvatska veliča ustaše i teroriste i pozvao srbijanske vlasti da umjesto slanja prosvjednih nota Hrvatskoj objave svojoj javnosti oštre kritike Haškog suda (ICTY) da se u Srbiji "nastavljaju veličati ratni zločinci".
Srbijanska vlada poslala je u ponedjeljak četvrtu prosvjednu notu Zagrebu u tjedan dana kojima je zajedničko to da Hrvatsku optužuju za rehabilitaciju ustaškog pokreta, veličanje osuđenih terorista i tvrdi da su neke odluke hrvatskih sudova "uperene protiv srpskog naroda".
Kovač: Srbija ne može zamagljivati stvarnost
Šef hrvatske diplomacije ponovno je odbacio te optužbe i srbijanskim vlastima poručio da bi bilo bolje da domaću javnost upoznaju s posljednjim izvješćem ICTY-a Vijeću sigurnosti UN-a u kojem se navodi da je Srbija skrenula s puta suradnje s tribunalom i nastavlja s veličanjem ratnih zločinaca.
"Važno je da Srbija radi na sebi, da ne zamagljuje stvarnost ikakvim dopisima i da kaže svojoj javnosti da je predsjednik ICTY-a objavio izvješće o radu, da je jasno konstatirao da Srbija više ne surađuje u potpunosti s ICTY-em, da ima obvezu izručiti troje svojih državljana i da se u Srbiji kontinuirano veličaju ratni zločinci", rekao je Kovač na konferenciji za novinare.
"Mislim da to javnost treba znati", istaknuo je ministar.