ČVRSTA VEZA KRALJICE ELIZABETE I TITA /

Uzajamni posjeti promijenili su svijet, a u Zagrebu je izrekla nešto što je oduševilo Hrvate

Image
Foto: Profimedia

Prvi posjet Tita zapadnoj zemlji bio je upravo onaj Velikoj Britaniji, koja je Jugoslaviju izvukla iz izolacije nakon razlaza sa Staljinom

19.9.2022.
10:20
Profimedia
VOYO logo

Dvije tisuće gostiju, uključujući nekoliko stotina predsjednika, poglavara i monarha, nazočit će u ponedjeljak državnom ispraćaju kraljice Elizabete II. u Westminsterskoj opatiji u Londonu. Pokopana će biti navečer u kapeli svetog Jurja pokraj dvorca Windsor.

Državni pogreb kraljice Elizabete, jedan od najvećih logističkih izazova u britanskoj povijesti, održat će se u Westminsterskoj opatiji, a među 2000 gostiju su, između ostalih, japanski car Naruhito, francuski predsjednik Emmanuel Macron, američki predsjednik Joe Biden. Ondje će biti i hrvatski predsjednik Zoran Milanović sa suprugom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
SPROVOD KRALJICE /

Velika Britanija oprostila se dostojanstvenim obredom od kraljice: Elizabeta II. pokopana u krugu obitelji

Image
SPROVOD KRALJICE /

Velika Britanija oprostila se dostojanstvenim obredom od kraljice: Elizabeta II. pokopana u krugu obitelji

Kraljica Elizabeta II., inače, najdugovječniji britanski monarh, umrla je u 8. rujna mirno u dobi od 96 godina u Balmoralu, priopćila je Buckinghamska palača. Palača je objavila njezinu smrt u kratkom priopćenju, nakon čega je uslijedilo 11 dana nacionalne žalosti i odavanje počasti njezinom dugom životu i rekordnoj vladavini.

Elizabeta II. i njen suprug princ Filip bili su, podsjetimo, gosti Josipa Broza Tita 1972., kada je predsjednik tadašnje SFRJ za njih priredio spektakularni doček. U sklopu manifestacije organizirane povodom dolaska kraljevskog para u Beograd bio je i obilazak Avale te spomenika Neznanom junaku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je, inače, bio prvi kraljičin posjet jednoj komunističkoj zemlji na istoku Europe, zbog čega je u pojedinim zapadnim medijima naišla na kritike.

Nakon Beograda, obišla je Zagreb, Dubrovnik, Đakovo, Pulu te otočje Brijuni. HAZU se nedavno povodom obilježavanja kraljičinog platinastog jubileja, odnosno njezinih 70 godina na vlasti u lipnju 2022., prisjetio njezina posjeta Zagrebu. Na zagrebačkom glavnom kolodvoru priređen joj je svečani doček tijekom kojega su intonirane britanska, jugoslavenska i hrvatska himna, naveo je HAZU. Nakon što se otvorenim automobilom prevezla u središte Zagreba pozdravila je okupljene građane i nastavila prema Banskim dvorima gdje je za nju priređen svečani ručak. Njezin domaćin bio je Jakov Blažević, predsjednik Sabora tadašnje SRH, što je tada bila najviša politička pozicija u Hrvatskoj, prenio je HAZU.

'Vjekovima smo imali čvršće veze '

"Impresivan razvitak Zagreba u posljednjih 25 godina odražava energičnu odlučnost svih njegovih građana da izgrade sretnu i naprednu naciju. Kao pomorska nacija, Britanija je vjekovima vjerojatno imala čvršće veze s Hrvatskom i njezinom dugom obalom, nego s bilo kojim drugim dijelom Jugoslavije. Danas se stvaraju novi kontakti, kako sve više i više Britanaca dolazi uživati u gostoprimstvu i suncu vaših ljetovališta", poručila je Elizabeta II. Dodala je kako se nada da će Britanci mnogo pridonijeti Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom boravka u glavnom gradu SFRJ princ Filip je odlikovan Ordenom jugoslavenske velike zvijezde, najvišim odlikovanjem tadašnje SFRJ koju je ustanovio Tito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Titov prvi 'izlet' u zapadne zemlje

No i prvi posjet Tita zapadnoj zemlji bio je posjet kraljici Elizabeti. Ujedno, to je bio i prvi posjet komunističkog čelnika Velikoj Britaniji. Školski brod Galeb prevezao je maršala Tita iz komunističke Jugoslavije - počinje tako izvještaj britanskih medija o posjeti Josipa Broza Tita Velikoj Britaniji 1953. godine.

Vođa bivše Jugoslavije došao je u London na poziv tadašnjeg ministra vanjskih poslova Anthonyja Edena, a sve se događalo u pozadini sukoba Tita i Staljina i izbacivanja Jugoslavije iz Komunističke internacionale (Kominterne) 1948. godine.

BBC je u to vrijeme javljao da Jugoslavija sve više ovisi o zapadnim državama, a da je najveći problem opskrba hranom i određeni tipovi oružja. "Razgovori će se doticati i osporavane regije Trst koja je prošle godine (1952.) podijeljena između Ujedinjenih naroda i Jugoslavije", javio je BBC. "Želim reći narodu Velike Britanije da stanovnike moje države trebaju smatrati iskrenim saveznicima zato što narodi nove Jugoslavije imaju iste ciljeve kao i narod Velike Britanije", rekao je Tito mnoštvu okupljenom na obali Temze. Odbor za doček jugoslavenskom maršalu predvodio je Phillip, vojvoda od Edinburgha i suprug britanske kraljice, a uz njega su stajali premijer Winston Churchill i ministar Eden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo