Izraelska vojska u noći s nedjelje na ponedjeljak pokrenula je jedan od brutalnijih napada na području Pojasa Gaze, a cilj je, kako su naveli, bio pogoditi središte u Rafahu gdje se nalaze pripadnici Hamasa.
No, u udaru na grad na jugu Gaze pogođeni su šatori za raseljene osobe. Snimke s mjesta događaja pokazuju velika razaranja.
Ministarstvo zdravlja u Gazi koje vodi Hamas priopćilo je da je umrlo najmanje 35 ljudi, "većina" žena i djece.
Udar se dogodio u četvrti Tel Al Sultan u zapadnom Rafahu, gdje su se tisuće ljudi sklonile nakon što su mnogi pobjegli iz istočnih dijelova grada gdje su izraelske snage započele kopnenu ofenzivu prije više od dva tjedna.
Glasnogovornik Palestinskog društva Crvenog polumjeseca rekao je da će se broj žrtava vjerojatno povećati kako se napori potrage i spašavanja nastave.
Izraelske obrambene snage (IDF) rekle su u priopćenju: "Napad je izveden protiv legitimnih ciljeva prema međunarodnom pravu, korištenjem preciznog streljiva i na temelju preciznih obavještajnih podataka koji su upućivali na Hamasovo korištenje područja.
IDF je upoznat s izvješćima koja pokazuju da je kao rezultat udara i požara koji je zapaljen nekoliko civila u tom području ozlijeđeno. Incident se razmatra."
U petak je Međunarodni sud pravde naredio Izraelu da zaustavi svoju ofenzivu na Rafah, pri čemu Izrael inzistira da je ključna za njegovu samoobranu i cilj potpunog uništenja Hamasa.
Reporteri bez granica opet tužili Izrael Haškom sudu
Reporteri bez granica (RSF) podnijeli su u ponedjeljak novu tužbu Međunarodnom kaznenom sudu (ICC) zbog "ratnih zločina koje je Izrael počinio protiv novinara", priopćila je organizacija.
RSF poziva tužitelja Međunarodnog kaznenog suda “da pokrene istragu zločina počinjenih nad najmanje devet palestinskih novinara između 15. prosinca 2023. i 20. svibnja 2024.”.
Više od 100 novinara iz Gaze "ubila je izraelska vojska", tvrde iz organizacije.
Preciziraju da je ovo treća tužba zbog smrti novinara u Gazi pred ICC-om u Haagu, nakon onih 31. listopada i 22. prosinca.
U njihovoj tužbi koju podižu ovog ponedjeljka spominje se "osam dodatnih slučajeva ozlijeđenih palestinskih novinara i jednog izvjestitelja", svi "tijekom obavljanja svojih dužnosti".
RSF tvrdi da ima "razumne razloge vjerovati da su neki od tih novinara bili žrtve namjernih ubojstava, a drugi namjernih napada izraelske vojske na civile".
Početkom siječnja, tužitelj ICC-a rekao je da su zločini protiv novinara obuhvaćeni istragom o ratnim zločinima u Gazi.
"Oni koji ubijaju novinare napadaju pravo javnosti na informacije, što je još važnije u vrijeme sukoba", komentirao je odvjetnik RSF-a Antoine Bernard u priopćenju za javnost.
Prema podacima Odbora za zaštitu novinara iz New Yorka, tijekom rata u Gazi ubijeno je najmanje 107 novinara i medijskih djelatnika.
Tužba RSF-a posebno se odnosi na dvojicu novinara Al Jazeere, Hamzu Dahduha i Mustafu Turaju, ubijenih u napadu na njihov automobil na jugu Pojasa Gaze.
Izraelska vojska objašnjava da su "njih dvojica upravljala bespilotnim letjelicama koje su predstavljale neposrednu prijetnju izraelskim vojnicima" i opisala ih kao "terorističke agente", što su odbacili njihove obitelji i Al Jazeera.
Rat u Pojasu Gaze počeo je 7. listopada nakon krvoprolića Hamasovih militanata poslanih iz Gaze na izraelsko tlo, u kojem je život izgubilo više od 1.170 ljudi, uglavnom civila.
Tog su dana 252 osobe također odvedene kao taoci na palestinski teritorij. Nakon prekida vatre u studenom tijekom kojega ih je oslobođeno stotinjak, 121 talac još je u Gazi, 37 od njih je umrlo, kažu izvori izraelske vojske.
Kao odgovor, izraelska vojska pokrenula je razornu ofenzivu na tom palestinskom teritoriju.
Ministarstvo zdravstva Hamasa objavilo je u nedjelju novi broj mrtvih od 35.984 u Pojasu Gaze od početka rata.
POGLEDAJTE VIDEO: Međunarodni sud naredio prekid vatre u Pojasu Gaze. Izrael: 'Nema sile na svijetu koja će nas natjerati'