GCHQ, Vladino sjedište za komunikacije, britanska je tajna služba, koja se mahom bavi nadzorom komunikacija, a iskorak na društvne mreže učinjen je kako bi se pokušao demistificirati njihov rad, koji je upravo zbog masovnog prisluškivanja i zadiranja u privatnost komunikacija često kritiziran.
No, čim se pojavio profil GCHQ na Twitteru prva reakcija javnosti je bila da je služba sada počela javno pratiti korisnike te društvene mreže što je pak do sada godinama radila tajno.
"Hello, world"
GCHQ je za iskorak na Twitter napisao poruku "Hello, world" i povezao ju sa svojom službenom objavom o priključivanju toj društvenoj mreži. Inače poruka "Hello, world" tadicionalno se koristi kod učenja programski jezika, a iz GQHC-a su na taj način željeli podsjetiti i na samu srž službe, te povezati to sa svojim brojnim djelatnicima koji su naučili programirati tijekom svoje karijere.
Andrew Pike, direktor komunikacija GCHQ-a, izjavio je kako ovim potezom žele i na društvenim mrežama proširiti glas o iznimno važnom poslu što ga obavljaju za sigurnost Velike Britanije. "Želimo biti dostupniji i želimo da javnost bolje shvati naš posao. Želimo se i približiti tehničkoj zajednici, te ostvariti komunikaciju o tehnologiji, matematici, cyber sigurnosti i ostalim temama iz našeg sektora".
I dok su partnerske tajne službe poželile dobrodošlicu britanskim špijunima....
... korisnici Twittera nisu bili tako prijateljski raspoloženi prema njima. U svojim su porukama GCHQ-u poručili kako je sasvim jasno da već godinama tajno prate milijune ljudi, te da bi "Pratim" s njihove strane na Twitteru moglo dobiti sasvim drugačije značenje.