BRAMMERTZ O UHIĆENJIMA U ORAŠJU: /

'Hrvatska Vlada ometa pravosudnu suradnju'

Image
Foto: AFP

Na tvrdnje da uhićenja bivših pripadnika HVO-a u Orašju predstavljaju selektivnu pravdu, tužiteljstvo Haaškog suda odgovara da "taj i druge događaje ne vidi tako".

5.11.2016.
16:53
AFP
VOYO logo

Kazao je to u razgovoru za sarajevsko Oslobođenje glavni tužitelj Haaškog suda Serge Brammertz dodavšida, po njegovom viđenju stvari, Tužiteljstvo BiH "podiže optužnice bez obzira na nacionalnu pripadnost žrtve ili počinitelja i na osnovu jačine dokaza".

Image
DRŽAVNO ODVJETNIŠTVO BiH: /

'Uhićene u Orašju se ne sumnjiči za zajednički zločinački pothvat'

Image
DRŽAVNO ODVJETNIŠTVO BiH: /

'Uhićene u Orašju se ne sumnjiči za zajednički zločinački pothvat'

"U zločinima nema selektivne pravde"

"Ako samo pogledate optužnice koje su podignute ove godine, teško je tu vidjeti selektivnu pravdu - tu su, između ostalih mjesta, predmeti za zločine u Stocu, Milićima i Konjicu. Kao i uvijek, tužiteljstvo Tribunala ohrabruje sve političare i vladine dužnosnike da se ponašaju odgovorno kada javno govore o istragama i krivičnim gonjenjima koji su u tijeku. Neovisnost tužitelja i pravosuđa mora se poštivati i štititi. Čak i kada im to nije namjera, javni komentari dužnosnika o pravosudnim pitanjima koja su u tijeku mogu odavati dojam neprimjerenog političkog utjecaja", kazao je Brammertz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da će tužiteljstvo kojem je na čelu "pratiti i izvijestiti o daljnjem razvoju događaja u ovom slučaju", kao što čini i kada su u pitanju sva druga značajna krivična gonjenja u regiji.

Zabrinuti zbog odluka Zagreba

Brammertz se osvrnuo i na odluku hrvatske Vlade da obveže svoje pravosudne institucije da ne surađuju s onima u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Tužiteljstvo Tribunala je ranije ove godine Vladi Republike Hrvatske i Vijeću sigurnosti UN-a izrazilo zabrinutost zato što su hrvatske vlasti dobile uputstvo da ne pružaju pravosudnu suradnju u vezi s određenim predmetima ratnih zločina. Nije upitno da ta politika ometa regionalnu suradnju i tražili smo od hrvatske Vlade da je preispita", kazao je Brammertz.

Pogleda li se, kaže on, regionalna suradnja u vezi s predmetima ratnih zločina između zemalja bivše SFRJ, onda je očito da u njoj nema jednakih standarda.

Nesuradnja je nezamisliva

"Kada sam radio kao tužitelj u Belgiji, bilo je nezamislivo da neki kolega iz EU zbog politike svoje vlade bude spriječen da surađuje sa mnom. Istu poruku sam uputio kada sam sa svojim srpskim sugovornicima prošloga tjedna u Beogradu razgovarao o predmetu Novaka Đukića. Jasno je da postoji veliki prostor za poboljšanje regionalne suradnje u vezi s predmetima ratnih zločina, tako da ta suradnja dostigne evropske standarde. Mi ćemo u tužiteljstvu Tribunala i dalje raditi s kolegama i njihovim vladama kako bi se postigao daljnji napredak", poručio je Brammertz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo