Amerika bira, a situacija s glasovima mijenja se iz minute u minutu. Savezne države redom postaju plave odnosno crvene, no sve su oči uprte u sedam država bojnoga polja koje će vrlo vjerojatno odlučiti u čije ruke će u konačnici otići ključevi Bijele kuće.
Ankete su do zadnjega predviđale da su kandidati izjednačeni na nacionalnoj razini, ali i u ovim "prevrtljivim" državama koje su Kamala Harris i Donald Trump posjećivali u zadnjim danima svoje kampanje, a koje zajedno nose donose 93 elektorska glasa.
Bivši američki predsjednik Donald Trump prema trenutnim projekcijama osvaja 120 elektorskih glasova, dok je demokratska kandidatkinja Kamala Harris trenutno na 99. Za pobjedu im, podsjećamo, treba 270. Kakvo je trenutno stanje pogledajte OVDJE.
Trump vodi u Georgiji i Sjevernoj Karolini
Kakvo je stanje u takozvanim swing državama?
Trump je prema projekcijama AP-ja u vodstvu u Georgiji, saveznoj državi sa 16 elektorskih glasova. Za sada je prebrojano 66 posto glasova i prerano je reći u čije će ruke država u konačnici otići. Trump je trenutno na 52,6 posto glasova, a Harris na 46,8 posto.
Razloga za optimizam bivši predsjednik koji to opet želi postati ima i u Sjevernoj Karolini (16 elektorskih glasova) gdje je također u vodstvu, doduše nešto tjesnijem. Na temelju 40 posto prebrojanih glasova, Trump osvaja 51,9 posto, a Harris 47,1 posto.
Harris na putu da osvoji ključnu Pennsylvaniju
Harris, s druge strane, može zadovoljno trljati ruke jer u Pennsylvaniji (19 elektorskih glasova), za mnoge ključnoj državi bojnoga polja, nadmoćno vodi s 61, posto glasova, dok Trump zaostaje s 37,9 posto.
Mnogi su analitičari ovih dana isticali da tko god osvoji Pennsylvaniju, postat će američki predsjednik što dovoljno govori koliki su ulozi na kocki ovdje. Ipak, do sada je u Pennsylvaniji prebrojano tek 18 posto glasova pa treba pričekati prije nego što se ona i službeno proglasi "plavom".
Slična je situacija i u Michiganu (15 elektorskih glasova) gdje je na temelju 10 posto prebrojanih glasova u vodstvu Harris (52,6 posto glasova).
Državama bojnoga polja nazvane su još Arizona (11 elektorskih glasova), Nevada (6 elektorskih glasova) i Wisconsin (10 elektorskih glasova) gdje još nije krenulo prebrojavanje glasova.
Nepristrani izborni političari smatraju da Harris treba oko 45 elektorskih glasova u sedam ključnih saveznih država da uđe u Bijelu kuću, dok je Trumpu potrebno oko 51.
Swing države ili države bojnoga polja su mjesta koja mogu utjecati na ishod nacionalnih izbora i u kojima kandidat obično pobjeđuje s malom razlikom u glasovima. Za razliku od tradicionalnih uporišta Demokrata (plave države) i Republikanaca (crvene države) u kojima računaju na pobjedu, rezultati u ovim "prevrtljivim državama" obično su toliko tijesni te pobjeda može otići na jednu ili drugu stranu.
Skupina od ovih sedam država bojnog polja može se razlomiti u dvije veće grupe - tri bojna polja srednjeg zapada poznatija kao "Plavi zid" koji uključuje proizvodne i sindikalno bogate države Pennsylvaniju, Michigan i Wisconsin koje su ranije bile demokratske utvrde, ali se situacija promijenila posljednjih godina.
Inače države Plavog zida glasaju na isti način, odnosno sve tri pripadnu istom kandidatu što je recimo bio slučaj na posljednjim izborima 2020.
Drugoj skupini pripadaju četiri države takozvanog sunčanog pojasa - Arizona, Nevada, Sjeverna Karolina i Georgija.
POGLEDAJTE VIDEO: Hoće li Kamala Harris biti kažnjena u ključnoj državi? Stručnjaci: 'Onaj tko je osvoji američki je predsjednik'