Zaklada Bill & Melinda Gates uložila je 23,6 milijuna dolara u američku biotehnološku tvrtku Micron Biomedial za razvoj masovne primjene cjepiva bez korištenja injekcija.
Nova tehnologija temelji se na primjeni cjepiva flasterima s topivim mikroiglama. Svjetski zdravstveni stručnjaci već dugo zagovaraju ovu tehnologiju zbog potencijala da poveća procijepljenost protiv smrtonosnih bolesti.
Jednostavnije ga je transportirati i primijeniti nego tradicionalna cjepiva, posebno u siromašnijim zemljama, gdje je i dalje izazov procjepljivanje djece. Međutim, prepreka je povećanje proizvodnje.
Testno cijepljenje u Gambiji
Na testnom cijepljenju odraslih i novorođenčadi u Gambiji ove godine Micronova tehnologija cjepiva protiv ospica i rubeole pokazala se jednako sigurnom i efikasnom kao i tradicionalna, te je proizvela sličan imunosni odgovor. Cjepivo je proizveo Indijski serumski institut.
Tehnologija bi „mogla pomoći u otklanjanju ključnih prepreka pri iskorjenjivanju ospica i rubeole na globalnoj razini“, rekao je James Goodson, viši znanstvenik u odjelu za imunizaciju pri američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, Micronovoj partnerskoj instituciji.
Otklanja potrebu za hladnim mostom pri transportu, a za primjenu nije potreban zdravstveni stručnjak. Mogla bi pomoći i onima sa strahom od igle, izvijestili su iz tvrtke u četvrtak.
Financiranje će omogućiti razvoj proizvodnje desetak milijuna flastera godišnje za veća klinička testiranja i širu upotrebu.
POGLEDAJTE VIDEO: Prvi dan cijepljenja protiv gripe. Preporučuje se starijima od 65 godina, kroničnim bolesnicima, zdravstvenim djelatnicima i trudnicama