Poslodavci su optimistični - ali to ne znači da će zapošljavati nove radnike

Prije samo godinu dana njemačka je privreda s puno straha i pesimizma očekivala budućnost. U međuvremenu se raspoloženje znatno popravilo. Kakve su prognoze gospodarskog razvoja za 2014. godinu?

26.12.2013.
18:01
VOYO logo

Već desetljećima Institut njemačkog gospodarstva (IW) iz Kölna krajem kalendarske godine opipava puls domaće industrije. Trenutno je on prilično živahan. Od 48 strukovnih industrijskih udruženja, više od polovice tvrdi da je raspoloženje u tom sektoru bolje nego prije 12 mjeseci. Još je više udruženja koja su optimistična kad se radi o poslovnim perspektivama u 2014., piše Deutsche Welle.

Rudarstvo, financijski i energetski sektor pesimistični

"Svi ključni industrijski sektori u idućoj godini očekuju proširenje proizvodnje u odnosu na 2013. godinu. To vrijedi i za industrije koje su prije godinu dana bile skeptične, poput automobilske industrije, željezara, elektroindustrije ili kemijskog sektora", kaže direktor IW-a Michael Hüther.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Raspoloženje je loše samo u nekoliko područja. Ne iznenađuje da je među njima rudarstvo koje već neko vrijeme stoji na rubu ponora. Tu je i financijski sektor koji pati od posljedica krize regulacije i "rezanja" radnih mjesta. Pesimistični su i proizvođači papira i energetski sektor.

Optimistično raspoloženje ne znači i otvaranje novih radnih mjesta

No, veliki dio ostalih njemačkih tvrtki je u slavljeničkom raspoloženju. Razlog za optimizam je ponajprije stabilan konjunkturni razvoj u Njemačkoj koji bi u idućoj godini, sudeći po prognozama, mogao biti i znatno pozitivniji nego u 2013. godini. Ipak, ne nastaju nova radna mjesta. Otprilike je podjednak broj industrijskih udruženja koji planiraju nova zapošljavanja kao i onih koji namjeravaju smanjiti broj zaposlenika. Većina sektora ne očekuje znatnije promjene što se tiče broja radnika. "Vlada nesigurnost oko mjera nove vlade u Berlinu koje se odnose na regulaciju tržišta rada", pojašnjava direktor Instituta njemačkog gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poslodavce naime brinu mjere koje bi mogle povećati troškove rada i radnika, počevši od najavljenog uvođenja minimalca pa do poreznih doprinosa. Na samom vrhu liste briga industrijskog sektora su i troškovi za energiju. Od početka ovog tisućljeća upravo zbog toga mnoge firme u Njemačkoj investiraju manje nego što bi trebale, tvrdi Hüther. "Obzirom na aktualne troškove energije jasno je da nećemo moći održati industriju u Njemačkoj", tvrdi Hüther, čiji IW - valja napomenuti - financiraju upravo gospodarska udruženja i poduzeća.

U anketi provedenoj 2012. njemačka je industrija bila vrlo pesimistična. Niti jedno jedino strukovno udruženje tada nije vjerovalo da će se stanje popraviti tijekom 2013. godine. Poduzećima je strah u kosti ulijevala ponajprije kriza eura. U aktualnom ispitivanju straha više uopće nema. Poduzeća u svim branšama je smirila najava šefa Europske središnje banke (ESB) Maria Draghija koji je rekao da će "učiniti sve što je potrebno kako bi spasio euro".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo