Bili su strašno siromašni, danas imaju milijarde, a ovo su njihove priče

Novac se obično lijepi na novac, no ovi ljudi su iznimka. Krenuli su iz teškog siromaštva i dogurali do malobrojnog društvanca na vrhu svjetske liste milijardera.

2.1.2014.
15:28
VOYO logo

Ljude kojima je to uspjelo na jedno mjesto okupio je Business Insider.

Howard Schultz, Starbucks, vrijedi dvije milijarde dolara

Howard Schultz odrastao je u siromaštvu Brooklyna. Otac mu je bio kamiondžija bez završene srednje škole. No, Howard je dobro učio i igrao američki nogomet, pa je dobio stipendiju. Ubrzo nakon fakulteta se zaposlio u tvrtki Xerox. Krenulo mu je dobro, pa 1987. preuzima lanac kafića Starbucks, koji u tom trenutku ima 60 objekata. Danas Starbucks ima više od 16 tisuća kafića diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ken Langone, investitor, vrijedi 2,1 milijardu dolara

Siromašni roditelji investitora Kena Langonea bili su vodoinstalater i konobarica, a da bi ga školovali, stavili su kuću pod hipoteku, dok je i on radio razne poslove. Zaposlio se 1968. godine u tvrtki Electronic Data Systems (HP), deset godina kasnije u Home Depotu, pa u jednom vijeću njujorške burze... Danas je čelnik Geekneta, online prodaje "pametnih stvari za mase", točnije softvera i elektronike.

Oprah Winfrey, TV-zvijezda, 2,9 milijarde dolara

Popularna Oprah rođena je u Mississippiju, u siromašnoj obitelji. Dobila je stipendiju na državnom sveučilištu u Tennesseeju i kad je imala samo 19 godina, postala je prva crna TV-dopisnica u državi. Nakon preseljenja u Chicago 1983. godine, počinje raditi na talk showu koji će kasnije prerasti u njen Oprah Show.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Shahid Khan, vlasnik sportskih klubova i Flex-N-Gatea, 3,8 milijarde dolara

Kad je došao iz Pakistana u SAD, Khan je prao suđe za 1,2 dolara na sat kako bi se prehranio za vrijeme studija. Danas je vlasnik Flex-N-Gatea, jednog od najvećih proizvođača autodijelova, ali i nogometnih klubova Jacksonville Jaguarsa (američki nogomet) te Fulhama.

Kirk Kerkorian, hotelijer, 3,9 milijarde dolara

Ovaj siromašni sin armenske obitelji u SAD-u napustio je školu u osmom razredu osnovne da bi se bavio boksom. Kad je izbio Drugi svjetski rat, počeo je raditi za britansku kraljevsku avijaciju (RAF). Nakon rata je pokazao zanimanje za hotele i resorte, točnije vidio je potencijal u američkom Las Vegasu, a onda je postao jedan od najzaslužnijih za taj megazabavni park i kockarnicu u pustinji.

John Paul DeJoria, vlasnik carstva frizerskih preparata, 4 milijarde dolara

DeJoria je prije 10. godine preživljavao s obitelji prodajući čestitke i novine. Prije nego što je otišao u vojsku, završio je u udomiteljskoj obitelji, pa je čak bio i maloljetni bandit. Kraljevstvo je počeo graditi 1980. godine s početnim kapitalom od 700 dolara kredita i partnerom Paulom Mitchellom. Šamponi koje je prodavao od vrata do vrata, spavajući u automobilu, tijekom godina su postali nezamjenjiv brend u profesionalnom frizerstvu. Nakon uspjeha John Paul Mitchell Systemsa, DeJoria se bacio i na tržište tekile, točnije pokrenuo je kompaniju Patron Tequila, a danas investira i u druge industrije.

Do Wong Chang, tekstilna industrija, vrijedan 5 milijardi dolara

Bračni par Do Wong Chang i Jin Sook nije uvijek bio uspješan. Kad je doselio u SAD iz Koreje 1981. godine, Do Won je radio tri različita posla odjednom da bi preživio – bio je vodoinstalater, radio je na benzinskoj pumpi, konobario je... Tri godine kasnije otvara svoju prvu trgovinu Forever 21, koja je danas međunarodni lanac s više od 480 trgovina odjećom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ralph Lauren, modni magnat, vrijedan 7,7 milijardi dolara

Odrastao je u njujorškom Bronxu, a fakultet nije završio jer je otišao u vojsku. U to vrijeme je radio kao činovnik u konfekcijskoj tvrtki Brooks Brothers. Osmislio je novi dizajn kravata 1967. godine, koji je razgrabljen – na širim i šarenijim kravatama utrženo je pola milijarde dolara. Sljedeće godine je pokrenuo tvrtku Polo.

Francois Pinault, visoka moda, vrijedan 15 milijardi dolara

Pinault je prekinuo srednju školu jer je bio šikaniran zbog – siromaštva. Kasnije je postao "predator" manjih tvrtki u vrijeme kriza na tržištu i od toga stvorio konglomerat Kering, pod kojim su Gucci, Stella McCartney, Alexander McQueen i Yves Saint Laurent.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Leonardo Del Vecchio, kralj 'cvika', vrijedan 15,3 milijardi dolara

Leonardo Del Vecchio jedno je od petero djece za koje se njegova samohrana majka nije mogla brinuti nakon očeve smrti, pa je završio u sirotištu. Kasnije se zaposlio u tvornici koja izrađuje dijelove automobila i okvire za naočale. Tijekom rada u tvornici u nezgodi je izgubio dio prsta. S 23 godine pokreće svoju radionicu, koja će prerasti u Ray-Ban i Oakley, najveće svjetske marke sunčanih i dioptrijskih naočala.

George Soros, investitor, vrijedan 20 milijardi dolara

Drugi svjetski rat počeo je kad je imao desetak godina. U vrijeme nacističke okupacije Mađarske, ovo židovsko dijete izbjeglo je logore smrti glumeći da je kumče zaposlenika u mađarskom ministarstvu poljoprivrede. Poslije rata, siromašni 17-godišnji George Soros odlazi u Britaniju svojim rođacima, gdje radi kao pisac i nosač prtljage na željeznici kako bi se školovao. Nakon studija zapošljava se najprije u trgovini suvenira. Njegov uspon počinje 50-ih kad se počinje baviti bankarstvom. No, tek 1992. godine postaje milijarder zbog poznate "oklade protiv funte", kad je zbog devalvacije te valute na tečajnoj razlici zaradio ogroman novac.

Li Ka-shing, proizvođač plastike, vrijedan 31 milijardu dolara

Li Ka-shing pobjegao je s obitelji kao dijete 1940-ih iz Kine u Hong Kong. Kad je imao 15 godina umire mu otac i on napušta školu kako bi se brinuo o obitelji. Svoju kompaniju koja se bavi proizvodnjom plastike, Cheung Kong Industries, pokreće 1950. godine, a ona od tada raste i širi biznis, između ostaloga, i na nekretnine.

Harold Simmons, stručnjak za preuzimanja, 40 milijardi dolara

Harold Simmons preminuo je nedavno u 82. godini kao vrlo bogat čovjek. No, odrastao je u straćari bez kanalizacije i struje. Ipak, uspio se i školovati na Sveučilištu u Teksasu. Prvi značajan proboj u biznisu mu je bila kupnja drogerije s 5.000 dolara gotovine i 95.000 dolara kredita. Nakon toga kreće uspon – postaje jedan od najvećih eksperata za otkupljivanje trgovačkih društava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Larry Ellison, vlasnik Oraclea, vrijedan 41 milijardu dolara

Rođen je u Brooklynu, a kako se njegova samohrana majka nije mogla brinuti o njemu, odrastao je u Chicagu kod tetke i ujaka. Kad je tetka preminula, on prekida fakultet i seli se u Kaliforniju, gdje tijekom osam godina radi različite neobične poslove, sve do 1977. godine kad pokreće Oracle. Ova softverska kompanija danas je jedna od najvećih u svijetu.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo