Drvna industrija u Rozaju davno je bila nosilac razvoja grada. Na njoj se nekada bazirala prica o opcini s najbrze rastucom ekonomijom u Crnoj Gori, pise Al Jazeera. Sve se promijenilo kada je propao drvni gigant Gornji Ibar.
U gradu s blizu 9.500 stanovnika na sjeveru Crne Gore uoci lokalnih izbora tamosnji politicari opet obecavaju revitalizaciju te grane privrede. Rozaje je grad koji okruzuje suma.
"Oko 4.500 radnika je radilo u Gornjem Ibru, u sastavu servis, ugostiteljstvo, trgovina, sumarstvo", kaze bivsi radnik Remzo Agovic. U zlatna vremena kroz ta postrojenja, sada zahrdala, prolazilo je blizu 70.000 oblovine. Ostala su sjecanja na kolektiv poznat u regiji.
Kao i u mnogim zemljama regije, doslo je do likvidacije firme. Radnici Gornjeg Ibra podijelili su sudbinu mnogih. Danas, Faruk Kalac iz Demokratske partije socijalista vjeruje da u tom sektoru moze zaposliti 400 ljudi - zato sto su "sume u vrlo dobrom stanju, ukupne rezerve suma su pet milijuna kubika, a sumom je obraslo 60 posto teritorija".
No, socijalna karta Rozaja je losa. Stopa zaposlenosti medu najnizom je u zemlji i uz sluzbeni podatak o broju nezaposlenih. Place u javnoj upravi manje su od crnogorskog prosjeka. Stanovnistvo sve vise napusta rodni kraj. Pesimizam vlada u gradu koji se nekad dicio statusom najbrze rastuce ekonomije u Crnoj Gori, a stanovnistvo sve vise napusta rodni kraj. http://balkans.aljazeera.net/vijesti/rozaje-od-procvata-do-propasti