"Nogomet je jednostavna igra", objasnio je Gary Lineker, bivši kapetan momčadi Engleske. "Dvadeset i dva čovjeka ganjaju loptu 90 minuta, a na kraju Nijemci uvijek pobijede." Unatoč tome, milijarde navijača neće gubiti nadu tijekom Svjetskog prvenstva, koje je počelo u Rusiji prošloga tjedna, piše The Economist.
Mnogi će se ljudi pridružiti navijanju čak i ako njihove zemlje nisu ušle u natjecanje. Tako naprimjer i Bangladešani grozničavo prate prvenstvo, ignorirajući policiju koja ih pokušava spriječiti da mašu zastavama. Konkretno, zastavama Argentine i Brazila, jer Bangladeš se nalazi na 197. mjestu od 207 rangiranih država, te se nikada nije kvalificirao za nogometno prvenstvo.
Čak i oni koji ne misle da njhova država ima ozbiljne šanse pobijediti na Prvenstvu uživaju u njegovom praćenju. Razlog tome su nevjerojatna atletska dostignuća, drama i junaštvo koji mogu uzdići ovu igru na nivo umjetnosti.
Unatoč svemu, isplati se pratiti Prvenstvo
Istina, o dobrom dijelu SP-a nema se razloga imati visoko mišljenje. Vladajuće nogometno tijelo, FIFA, duboko je ogrezlo u korupciju. Ovogodišnje natjecanje dat će vjetar u leđa Putinovom kleptokratskom režimu. No sam sportski dio natjecanja, za razliku od mutnog procesa odlučivanja gdje će se natjecanje održati, pokazuje napredak. Nogometni timovi stvarno jesu bolji nego što su bili. A to je posljedica dobre vlasti. Autokratski režimi poput onih u Kini ili Rusiji mogu bezobzirno izdrilati sportaše koji se bave jednostavnim, direktnim sportovima. Pa i same Olimpijske igre ponekad djeluju kao natjecanje autoritatizma. No diktature su očajne u nogometu, koji zahtijeva više kreativnosti i slobode. Zapanjujuć je bio kontrast između bivše Istočne i Zapadne Njemačke. Istok je trenirao misičave udarače koji su šutirali ravno na gol, dok je Zapad proizvodio igrače koji su stvarali prilike za zgoditak.
Samo četiri države koje je humanitarna organizacija Freedom House označila kao 'neslobodne' sudjeluju u ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu, i ni za jednu se ne očekuje da će daleko doći. Posljednja država s autokratskom vlasti koja je osvojila Prvenstvo bila je Argentina 1978. A pobjednice ženskih natjecanja uvijek su bile iz demokracija (SAD, Njemačka, Japan i Norveška), iako su i Kineskinje jednom došle do finala.
Međunarodni nogomet kažnjava zatvorene države, a nagrađuje one s kozmopolitskim stavom. Kada biraju izbornike mudre države preskaču nacionalne heroje i postavljaju stručnjake bilo koje nacionalnosti koji su se dokazali u zahtjevnim nogometnim ligama zapadne Europe. Pozivaju i dijasporu. Afričke zemlje mogu sastaviti koliko toliko dobre momčadi u prvom redu zahvaljujući tome što su brojni njihovi igrači izbrusili zanat u inozemstvu. I timovi bogatih država isto imaju koristi od talentiranih imigranata. Polovica francuske pobjedničke momčadi iz 1998. bili su imigranti.
Zašto neke nacije ne uspjevaju
Nogomet može naučiti države kako da uoče i njeguju ljudski kapital. Najuspješniji imaju ne samo sustave za pronalazak darovite djece, već i načine da primijete one kasnije sazrele, koji nisu ušli među odabrane od prve. Njihove akademije isporučuju inteligentne i kreativne igrače, a ne driblajuće automate. A zatim, ako su pametni, puste svoje najbolje igrače u izuzetno konkurentno tržište.
Ovakav tržišno orijentirani način razvoja igrača navodi na zaključak da bi Sjedinjene Države u nogometu trebale biti daleko uspješnije nego što u stvarnosti jesu. Jedan od mogućih razloga neuspjeha njihovih muških reprenzetacija mogao bi biti u tome što je američka profesionalna nogometna liga ustvari kartel. Plaće se umjetno održavaju niskima, a timovi iz nižih liga u kojima bi se mogli razviti domaći igrači ne mogu si priuštiti promociju.
Stoga bi i zagovaratelji liberalnog internacionalizma trebali uživati u Svjetskom nogometnom prvenstvu unatoč putinofilnoj propagandi koja će se bez sumnje pojavljivati s vremena na vrijeme. Nogomet je, poput života, sjajno nepredvidljiv. A ovdje predstavljen model sugerira koja je država najbolje postavljena da dominira ovom igrom, i koja je u stvari igrala i nešto lošije, no što je trebala zadnjih godina. Ta država je Njemačka.