Berlusconijeva ostavka bila je očekivana nakon što je u subotu i u Donjem domu talijanskog parlamenta "prošao" proračunski zakon koji sadrži reformske mjere koje je tražila Europska unija. Gornji dom parlamenta, Senat, te je mjere izglasao u petak.
Nakon što je objavljeno da je Berlusconi dao ostavku, na ulicama Rima slavio se njegov pad. Tisuće ljudi su izašle na ulice uzvikujući: "doviđenja Silvio" i "ostavka".
Berlusconi je na čelu sadašnje vlade bio od 2008., a u posljednjih 10 bio je premijerom čak osam godina.
Talijanski predsjednik Giorgio NapolitanoMariju Montiju povjerit će mandat za sastav nove, prijelazne, nestranačke vlade koja bi trebala dobiti široku potporu u parlamentu.
Italiju čekaju teški dani
Napolitano je prije nekoliko dana Montija, 68-godišnjeg bivšeg povjerenika Europske komisije i financijskog stručnjaka, imenovao doživotnim senatorom. Od tada se nagađalo da će mu povjeriti mandat.
Italiju čekaju teški dani, a ni jedna stranka ne želi preuzeti na sebe odgovornost za eventualni bijes nezadovoljnih građana. Iz tog razloga mjere će provesti tzv. tehnička vlada, osobe koje se više neće morati pojavljivati na izborima, pa prema tome neće biti "suđene" na biralištima.