tražit će međunarodnu arbitražu /

Banke zaprijetile Vladi pravnim mjerama zbog konverzije kredita u švicarskim francima?

Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Reakcije Vlade nisu do sada pokazivale nikakvu naznaku spremnosti na raspravu ili pregovore s bankama te će stoga banke početi s pripremama pravnih mjera

14.9.2015.
15:33
Patrik Macek/PIXSELL
VOYO logo

Banke na koje će utjecati plan hrvatske Vlade o konverziji kredita vezanih uz švicarske franke (CHF) u eure namjeravaju započeti s pripremama pravnih mjera protiv Vlade, kazao je u ponedjeljak za Reuters izvor iz jedne banke.

Po riječima tog izvora, banke će zatražiti arbitražu Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova u Washingtonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcije Vlade nisu do sada pokazivale nikakvu naznaku spremnosti na raspravu ili pregovore s bankama. Stoga će banke početi s pripremama pravnih mjera. Poslat će obavijest o sporu prema bilateralnom investicijskom sporazumu s Hrvatskom", kazao je taj izvor za Reuters.

Hrvatska je Vlada sa sjednice u prošli četvrtak Saboru je uputila prijedloge izmjene dvaju zakona - o kreditnim institucijama i o potrošačkom kreditiranju, kojima predlaže konverziju kredita vezanih uz švicarski franak (CHF) u kredite vezane uz euro i to na način da se položaj korisnika tih kredita izjednači s položajem u kojem bi bili da su uzeli kredit u eurima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osam banaka koje su u Hrvatskoj nudile kredite vezane uz švicarski franak (Erste, Hypo Alpe Adria, RBA, Zagrebačka banka, PBZ, Sberbank, Splitska banka Societe Generale i OTP banka) u petak je u zajedničkoj izjavi za medije zatražilo dijalog s Vladom te ponovilo svoj prijedlog rješenja problema zaduženih u "švicarcima" kroz proporcionalnu podjelu troška između uključenih strana, i to samo za socijalno ugrožene skupine građana.

No, potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova EU-a Branko Grčić te ministar financija Boris Lalovac poručili su istoga dana da Vlada čvrsto ostaje kod svojih zakonskih prijedloga rješavanja problema dužnika u švicarskim francima, ocijenivši prijetnjom odnosno ucjenom zajedničku izjava banaka, posebno dio u kojem banke prijete izbacivanjem iz stanova dužnika koji imaju problema u otplati.

EK do 6. listopada analizira prijedlog zakona o konverziji kredita u švicarskim francima

Ministri financija zemalja članica Europske unije zadužili su Europsku komisiju da analizira hrvatski i poljski prijedlog zakona o konverziji hipotekarnih kredita iz švicarskog franka u euro i da im te analize predstavi na njihovu sljedećem sastanku 6. listopada, doznaje se iz diplomatskih izvora.

Pitanje hrvatskog i poljskog zakona o konverziji pokrenuo je austrijski ministar financija Hans Joerg Schelling na neformalnom sastanku ministara financija zemalja članica EU-a, koji se u petak i subotu održao u Luxembourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedavajući sastanka, luksemburški ministar financija Pierre Gramegna nije otvarao raspravu o tom pitanju nego je predložio da Komisija prouči te zakone i predstavi svoju analizu na sljedećem sastanku 6. listopada, što je i prihvaćeno.

Schelling je u Luxembourgu u izjavi novinarima postupanje Hrvatske i Poljske pri prisilnoj zamjeni kredita u švicarskim francima u kredite u eurima nazvao "skoro protueuropskim".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da je i Europska središnja banka formirala svoju vlastitu radnu skupinu koja ispituje te prijedloge zakona.

Schelling je rekao kako pristup Hrvatske ima posljedica na banke, a time i na stabilnost.

"Mislim da će Europska središnja banka kao i Komisija sada prići Hrvatskoj i Poljskoj bilateralno, na našu inicijativu. Tu je pogođeno više zemalja, njemačke banke ili slovenske banke. Tu isto tako imamo potporu", rekao je Schelling.

U vezi s hrvatskim prijedlogom zakona Komisiji su se žalile i strane banke, koje imaju podružnice u Hrvatskoj. One su s tim u vezi poslale pisma Komisiji, koja ih sada proučava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Komisija bi trebala proučiti krši li se tim prijedlogom zakona neki od europskih propisa i načela, u prvom redu sloboda kretanja kapitala.

Ministar financija Boris Lalovac rekao je u petak da vlada čvrsto ostaje kod svojih zakonskih prijedloga rješavanja problema dužnika u švicarskim francima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo