Uobičajeno je da banke naplaćuju obradu kreditnog zahtjeva koja može iznositi od jedan do tri posto iznosa kredita, ali sad su neke banke uvele i takozvano administriranje zajma, odnosno mjesečnu obradu kredita, a iznos koji klijentu naplaćuju ovisi o preostalom dugu.
Primjerice, u jednoj tamošnjoj banci naknada je godišnja fiksna i iznosi od 0,5 do jedan posto na ostatak duga, ovisno i o tome ima li klijent otvoren tekući račun u banci, piše Blic.
"Troškovi obrade kredita se naplaćuju klijentima jer iza svake obrade zahtjeva postoji niz operativnih troškova, kao što su troškovi struje, telefona, poslovnog prostora, IT sistema, potrošnog materijala i poštanskih usluga, kao i profesionalnog arhiviranja i čuvanja kreditne dokumentacije i vrijednosnih papira", kazao je za list Vladan Vilotijević, direktor razvoja u sektoru za stanovništvo Eurobanke.
Pitali smo sedam najvećih banaka u Hrvatskoj naplaćuju li ovakav trošak, te su sve odgovorile kako nemaju takvu praksu. Jedino su iz Splitske banke potvrdili da je "u siječnju 2011. isključivo po kreditima za kupnju automobila uvedena tzv. naknada za vođenje računa po kreditu i iznosi od 0,07 – 0,1%, zbog većih administrativnih troškova ovakvih kredita, gdje uz troškove mjesečne obrade kredita, postoje i troškovi kontrole i praćenja kolaterala isl." (M.P.)