Rođen u Africi, uspio u Švedskoj kao šef banke, od čega se nije obogatio. On je Anders Bouvin, izvršni direktor Handelsbankena, švedske banke koja je, piše BBC, vjerojatno najbolja banka za koju nikad nismo čuli. Ovaj 55-godišnjak već je 28 godina vjeran svom poslodavcu, od kojega, unatoč činjenici što ga drži u plusu i nezaustavljivo širi biznis, ne uzima godišnje bonuse. Ni cent, kamoli koji milijun. Čudno za jednog menadžera, a pogotovo bankara, koji novac praktički "stvara".
No, Bouvin, odrastao u bivšoj Rodeziji (danas Zimbabve), gdje mu je otac bio konzul i voditelj rudnika, diplomirani ekonomist, misli da to nije ni uvjet ni nagrada za dobar posao.
Dugoročnost koja tako kronično nedostaje na bankarskom tržištu
"Vrijednosti ove banke sukladne su mojima, a to su dugoročnost i filozofija decentralizacije, oličena u geslu 'ogranak (poslovnica) je banka'. Rad u poslovnici nešto je najbolje što sam činio", objašnjava Bouvin govoreći da su mu tada odnosi s klijentima i kolegama procvjetali, a moć da ih učini zadovoljnima mu je godila.
Upravo to osnaživanje kroz male, lokalne podružnice jezgra je uspjeha banke Handelsbanken, koja je nakon prvih devet mjeseci u 2013. nakon oporezivanja imala dobit od čak milijardu funti.
"Voditelj podružnice je taj koji omogućava opreznije kreditne i investicijske odluke zasnovane na bliskom odnosu s klijentom", vjeruje Bouvin.
Ulaganje u zaposlenike, a ne menadžere
Banka s takvim pristupom ne treba ulagati u marketing jer se, kaže bankar, "naši kupci ne osjećaju bolje kad na dresu nogometaša ili autobusu vide ime svoje banke". Ključ uspjeha je i u tome što banka dio profita ulaže u svoje osoblje, ali taj novac mogu dobiti tek nakon što navrše 60 godina, pa neke, nakon što budu umirovljeni, čeka i pravo bogatstvo od milijun funti.