Pronašli otrov kojim su ubijene stotine žena i djece

Organizacija Liječnici bez granica objavila je kako je u srijedu u bolnice u Siriji primljeno 3.600 ljudi s neurotoksičnim simptomima, a od čega je umrlo 355 osoba.

24.8.2013.
21:04
VOYO logo

Američki predsjednik Barack Obama sastao se sa svojim savjetnicima za nacionalnu sigurnost kako bi razmotrili moguće opcije protiv sirijske vlade nakon ovotjednog kemijskog napada na predgrađe Damaska. Iako nije isključena ni vojna akcija, analitičari procjenjuju da taj scenarij u ovom trenutku nije realan.

Američke i europske obavještajne agencije procijenile su da su snage sirijske vlade uporabile kemijsko oružje u napadu na istočno predgrađe Damaska, u kojem je poginulo više od tisuću civila, te da je napad odobren u samom vrhu Vlade Bašara al-Asada koja pak odbacuje optužbe. Rusija s druge strane prstom upire u sirijsku oporbu, te poručuje da postoje čvrste indicije da se ona krije iza napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sirijska vojska u međuvremenu je objavila da je u tunelima kojima se koriste pobunjenici pronašla ostatke kemijskog oružja.

Kako bi se otkrila istina, odnosno je li u napadu uistinu korišteno kemijsko oružje, u Damask je stigla visoka dužnosnica za razoružanje Angela Kane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon pozvao je sirijske vlasti na punu suradnju.

"Uznemiren sam izvještajima da je možda protiv civilnog stanovništva upotrijebljeno kemijsko oružje. Svako korištenje takvog oružja od bilo koje strane mora rezultirati ozbiljnim posljedicama za počinitelja", poručio je Ban Ki-moon. Američka administracija još važe opcije, a predsjednik Obama, koji je prošle godine izjavio da bi uporaba kemijskog oružja značila i vojnu akciju, u petak je oprezno poručio kako prvo treba istražiti sve okolnosti i da ne namjerava žuriti u novi skupi rat.

Cvrtila: SAD nije spreman

Analitičari međutim smatraju da je u ovom trenutku vojna akcija nerealan scenarij. Osim što još uvijek nema nepobitnih dokaza o uporabi kemijskog oružja, SAD su tek nedavno izašle iz rata u Iraku, još su u Afganistanu tako da opcija još jednog rata ne bi imala potporu američke javnosti, procjenjuje analitičar Vlatko Cvrtila.

"Vojna opcija mislim da je zadnja na dnevnom redu jer Sjedinjene Američke Države, u ovom trenutku, za takvu jednu intervenciju, bilo ograničenog karaktera, u smislu dalekometnog raketiranja ili nešto drugo, naprosto još nisu spremne", kaže Cvrtila. Da je vojna opcija zadnji mogući scenarij smatra i vojni analitičar Igor Tabak. Čak i kada bi se dokazao kemijski napad sumnja da bi se SAD samostalno upustio u još jedan sukob u arapskom svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo