Zbog toga se iduće godine očekuje najveći pad proizvodnje u zadnjih 25 godina, priopćila je Međunarodna agencija za energetiku (IEA).
Cijena pada, potražnja raste
U izvješću IAE također stoji kako je pojeftinjenje snažno utjecalo na potrošače, pa bi potražnja nafte ove godine trebala dostići najvišu razinu u zadnjih pet godina.
Kako prenose agencije, tržište nafte u proteklih godinu i pol dana bilo je uvjetovano odlukom OPEC-a (Organizacija zemalja izvoznica nafte), predvođene Saudijskom Arabijom, da se suprotstavi proizvođačima nafte iz škriljevaca i time promijeni dinamiku na globalnom naftnom tržištu.
Odgovor Saudijske Arabije
Visoke cijene nafte (i više od 100 dolara za barel) u 2013. godini su omogućile američkim proizvođačima iz škriljevaca primjenu skupih tehnologija za eksploataciju nedostupne nafte, što je Americi, kao najvećem svjetskom potrošaču nafte, omogućilo povećanje zaliha.
No, Saudijska Arabija i njezini partneri iz OPEC-a odbili su tada smanjiti proizvodnju, pa su cijene sirove nafte pale s više od 100 dolara za barel na najnižu razinu u poslednjih šest godina, prenosi Tanjug.
Reakcije naftne industrije
Na to je naftna industrija, prema tumačenju IAE, počela reagirati na niže cijene smanjenjem proizvodnje.
"Američka proizvodnja nafte vjerojatno će podnijeti teret pada cijena. Nakon rekordnog rasta proizvodnje od 1,7 milijuna barela dnevno u 2014. godini, najnoviji pad cijena vjerojatno će spriječiti nastavak rasta proizvodnje u SAD", zaključuje se u izvješću IEA.