SRBI SU BILI PRVI NA UDARU /

Svi pričaju o Patriotu, ali Amerikanci šalju Ukrajini i sustav koji bi mogao odlučiti rat: Što je zapravo JDAM?

Image
Foto: Profimedia

Sustav koji obične bombe pretvara u visoko precizno navođeno oružje prvi puta je korištenu u intervenciji NATO-a u Srbiji, a od onda je dodatno poboljšan

28.12.2022.
22:20
Profimedia
VOYO logo

SAD po prvi put daje svoje satelitski navođene bombe Ukrajini, kao dio novog paketa vojne pomoći vrijednog 1,85 milijardi dolara. Oružje, nazvano "Joint Direct Attack Munition" (JDAM), sastoji se od kompleta koji jeftinu, nenavođenu bombu pretvara u vrlo precizno GPS-navođeno oružje, izvještava New York Times.

Administracija Joea Bidena objavila je ovaj tjedan da će oružje biti dio novog paketa vojne pomoći, dajući Kijevu mogućnost provođenja precizno vođenog bombardiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se baci s veće visine, bomba može putovati 25 kilometara do cilja prije nego što eksplodira. S pravom vrstom opreme, ukrajinski zrakoplovi potencijalno bi mogli nositi više JDAM-ova u jednoj misiji, baš kao što to rade ratni zrakoplovi SAD-a i NATO-a.

Što je JDAM?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tehničke točke gledišta, to je komplet koji se pričvršćuje na bombu opće namjene Mark-80 američke vojske i pretvara je u GPS-navođeno oružje.

Bojna glava "mark-80", razvijena nedugo nakon Drugog svjetskog rata, dizajnirana je tako da se lako opremi raznim naknadnim dodacima i sporogorećim fitiljima za korištenje u raznim situacijama. Tijekom desetljeća ugrađivani su različiti dodaci - za nisko bombardiranje i za pretvaranje u kopnene ili morske mine, a na kraju i u razne vrste vođenog oružja, navodi "The Times".

Obično dolazi u tri veličine, od 225 do 900 kilograma. Koji će model biti dostavljeni Ukrajini - nije poznato.

"The Times" navodi da su od njihove prve borbene uporabe kasnih 1990-ih na Kosovu, JDAM-ovi poboljšani i dodane su nove sposobnosti. Mogu raditi s različitim sporogorećim štapinima koji kontroliraju hoće li eksplodirati iznad zemlje, na površini ili nakon što budu zakopani u zemlju. Jedan ažurirani komplet dodaje par "krila" koja se otvaraju kada se bomba ispusti, omogućujući joj da leti više od 65 kilometara do cilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također su, prema proračunima Pentagona, relativno jeftini u usporedbi s drugim navođenim oružjem. Podaci mornarice ažurirani 2021. stavljaju osnovnu cijenu kompleta JDAM na nešto više od 24 000 američkih dolara po komadu.

Kako prilagoditi sovjetske zrakoplove američkom sustavu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za razliku od nekih oružja koje osigurava SAD, problem nije duljina obuke ili cijena održavanja. Moralo se riješiti više problema jer JDAM kompleti nisu bili dizajnirani za korištenje s ukrajinskim bombama ruske proizvodnje, a njezini ratni zrakoplovi – također ruske proizvodnje – ne mogu nositi američke bombe. Također, ruska računala ne mogu elektronički komunicirati s američkim navođenim streljivom.

Otkako se Poljska, bivša satelitska država Sovjetskog Saveza, pridružila NATO-u, neki od njezinih ratnih zrakoplova MiG-29 preinačeni su za nošenje zapadnog streljiva, ali to je zahtijevalo zamjenu njihovih računalnih sustava sovjetskog dizajna i instaliranje zapadne opreme.

Za Ukrajinu je bio potreban brži pristup, ističe "Times", dodajući da je Pentagon malo rekao o tome kako je to uspio.

"Boeing" na svojoj web stranici navodi da je napravio više od 500.000 JDAM kompleta za SAD i zemlje saveznice. Koliko će ih ići u Kijev još nije objavljeno, iako je vjerojatno da će za početak biti osigurani JDAM-ovi od 225 kg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"The Times" ukazuje da se radi o značajnom povećanju kapaciteta ukrajinskog precizno navođenog streljiva. " To je vrlo važno" naglasio je Andrij Zagorodniuk, bivši ukrajinski ministar obrane i vladin savjetnik.

Patriot za obranu

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij otišao je prošle srijede u Washington, gdje se sastao s Bidenom i obratio američkom Kongresu. Novi paket pomoći Ukrajini koji je tada najavljen uključivat će i protuzračni raketni sustav Patriot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da će SAD u vrlo kratkom roku isporučiti "Patriot" i da će Ukrajinci biti obučeni za njihovo korištenje u američkoj vojnoj bazi u Njemačkoj. Za razliku od manjih sustava protuzračne obrane, baterije Patriot zahtijevaju desetke uvježbanih vojnika da ispravno rade, a obuka obično traje mjesecima.

- Ovo će biti najzahtjevniji dio opreme koji je Ukrajina dosad dobila. Kad bi Ukrajinci imali godinu-dvije da apsorbiraju Patriot, ne bi bilo problema. Mislim da je Pentagon jako nervozan zbog toga - rekao je ranije Mark Cansian iz Centra za strateške i međunarodne studije CSIS), prenio je "Washington Post".

Dvojica dužnosnika američkog ministarstva obrane rekli su za "Politico" prošli petak da Pentagon razmatra obuku ukrajinske vojske za korištenje "Patriota" u vojnoj bazi u SAD-u, ili u trećoj zemlji, odnosno u jednoj od američkih vojnih baza u Europi.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo