Sjedinjene Države pozvale su američke građane da što prije napuste Bjelorusiju zbog mogućeg širenja rata u Ukrajini i gomilanja ruskih trupa u toj državi, javlja Washington Post. Američko veleposlanstvo u Minsku, glavnom bjeloruskom gradu, upozorilo je Amerikance da bi trebali izbjegavati putovanja u Bjelorusiju jer postoje rizici od građanskih nemira.
Litva je prošli tjedan zatvorila dva granična prijelaza kako bi, potencijalno, zatvorila izlaze iz Bjelorusije. Uz Litvu, Poljska i Latvija također razmatraju zatvaranje pojedinih graničnih prijelaza, obavijestilo je veleposlanstvo. Svi Amerikanci koji su trenutno u Bjelorusiji trebali bi odmah otići, dodali su, ili preko "preostalih graničnih prijelaza" s Litvom ili Latvijom, ili zrakoplovom.
Nedavna pretraživanja Google letova pokazuju da nije bilo letova za SAD iz Minska, dok su se, primjerice, letovi za London ovaj tjedan prodavali za čak 10.000 dolara i uključivali su presjedanja u Azerbajdžanu. Neki zrakoplovi letjeli su kroz Moskvu. Amerikanci su, također, upozorili svoje građane da ne idu u Rusiju da ne bi došlo do uhićenja. Upozorili su i na prijevoz preko Ukrajine, iako je tamo već sve ograničeno.
NATO treba izvesti vježbu
Američko veleposlanstvo kazalo je građanima kako se njihova putovanja "ne bi trebala oslanjati na pomoć američke vlade", a u upozorenju se navodi i "ograničena sposobnost veleposlanstva da pomogne".
Minsk se, naime, usko povezao s Moskvom tijekom invazije na Ukrajinu. Kremlj je svoje nuklearno oružje premjestio u Bjelorusiju, a ruski predsjednik Vladimir Putin dopustio je wagnerovcima da se presele u Bjelorusiju nakon njihove kratke, dramatične pobune u lipnju.
Bjelorusija je, naime, sa zapada i sjeverozapada okružena NATO članicama: Poljskom, Litvom i Latvijom, dok njezine južne i istočne regije graniče s Ukrajinom i Rusijom što Rusima odgovara jer mogu napadati Ukrajinu izvan svojih granica. Postoji i zabrinutost da bi Rusi mogli gađati ono što je poznato kao Suwalki Gap, tanka granica između Poljske i Litve.
Ian Brzezinski, bivši američki obrambeni dužnosnik koji je sada viši suradnik u Atlantskom vijeću sa sjedištem u DC-u, upozorio je prošlog tjedna da bi "kada bi Putin zauzeo Suwalki Gap, tri baltičke države bile efektivno odsječene od ostatka NATO-a". Tvrdio je da bi NATO trebao izvesti vježbu u Suwalki Gapu kako bi "demonstrirao i testirao operativnu spremnost".