BITKA ZA KONGRES /

Amerikanci na izborima, ankete prednost daju republikancima, a Biden odlučno poručuje: 'Vrijeme je za obranu demokracije!'

Image
Foto: Profimedia

Danas će se u Americi birati 35 novih senatora, 21 mjesto sada drže republikanci, a 14 demokrati

8.11.2022.
7:43
Profimedia
VOYO logo

Amerikanci u utorak izlaze na kongresne izbore za puni saziv Zastupničkog doma i nešto više od trećine saziva Senata na kojima će, po većini predviđanja, pobjedu odnijeti republikanci. 

Popularno zvani 'međuizbori' jer se odvijaju na pola predsjedničkog mandata, tradicionalno su i svojevrsni referendum o aktualnom predsjedniku i gotovo u pravilu stranka koja je na vlasti u Bijeloj kući na međuizborima gubi vlast u Kongresu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U postojećem sazivu Zastupničkog doma demokrati imaju tanku većinu (222 naprama 213) i gotovo je sigurno da će je sada izgubiti.  Na Senatskim izborima je, pak, ishod krajnje neizvjestan i demokrati se nadaju da bi ondje mogli opstati kao vladajući. U Senatu je sto zastupnika kojima mandat traje šest godina pa se svake dvije bira otprilike trećina njegova saziva. 

Ondje je trenutačno omjer snaga 50-50, ali kako potpredsjednica države Kamala Harris ima presudan glas, većina je zapravo demokratska. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NOVA, OPASNIJA FAZA /

Tri scenarija u kojima bi Amerika mogla pogurati pregovore Rusije i Ukrajine: Je li maštanje o apsolutnoj pobjedi opasno?

Image
NOVA, OPASNIJA FAZA /

Tri scenarija u kojima bi Amerika mogla pogurati pregovore Rusije i Ukrajine: Je li maštanje o apsolutnoj pobjedi opasno?

U utorak će se birati 35 novih senatora, 21 mjesto sada drže republikanci, a 14 demokrati.

Najtješnje utrke su u Georgiji, Pennsylvaniji i Nevadi. Ako republikanci pobijede u dvije države i ne bude li iznenađenja drugdje, preuzet će kontrolu nad Senatom.  

Pogled prema Pennsylvaniji

Izbori u Pennsylvaniji su jedni od najpozornije praćenih u zemlji jer o njima će vjerojatno ovisiti većina u Senatu. 

U toj državi, poznatoj po velikim urbanim centrima i industriji na zalasku, vodi se žestoka borba za mjesto koje je ostalo ispražnjeno zbog odlaska republikanskog senatora u mirovinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Doktor Mehmet Oz, dugogodišnji voditelj jako popularne dnevne televizijske emisije o zdravlju, na strani je konzervativaca. Šezdesetogodišnjeg Oza podržava Donald Trump, koji i dalje ima značajan utjecaj na republikanske birače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane je John Fetterman, ćelavi div s 'hudicom', visok 205 centimetara, koji se bori za legalizaciju marihuane i razvoj sindikata. Pedesetogodišnjak je poznat po tome što često nosi kratke hlače, čak i po snijegu.

Taj je demokrat diplomirao na Harvardu i 13 godina bio je gradonačelnik grada Braddocka pogođenog deindustrijalizacijom. Na ruci si je dao istetovirati datume pet ubojstava koja su potresla njegov grad.

I Joe Biden i Donald Trump osobno su se uključili u kampanju za svoje kandidate. Agencije za ispitivanja javnog mnijenja smatraju da je utrka u ovome trenutku previše tijesna da bi se moglo reći tko je favorit.

Georgia, 2. čin

Omogućivši Joeu Bidenu 2020. pobjedu nad Donaldom Trumpom sa samo 12.000 glasova prednosti, Georgija je ponovno glavni predmet žudnje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U toj saveznoj američkoj državi vode se dva jako tijesna dvoboja u koja su uloženi deseci milijuna dolara. Bivša zvijezda američkog nogometa republikanac Herschel Walker nastoji osvojiti mjesto u Senatu koje drži demokratski pastor Raphael Warnock.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Warnock je prvi crni senator izabran u Georgiji, državi koja je još obilježena segregacijom.

Sjenu na kampanju protrumpovskog kandidata bacilo je nedavno nekoliko skandala jer je Walker, poznat po svojem protivljenju pobačaju, optužen da je platio pobačaj jednoj od svojih bivših partnerica.

Žestok dvoboj vodi se istodobno za dužnost guvernera: republikanac Brian Kemp želi sačuvati svoju poziciju, a protukandidat mu je bivša zastupnica u skupštini Georgije Stacey Abrams, koja već deset godina radi na mobilizaciji birača iz redova manjina u toj državi.

Zadnji dani kampanje

Američki predsjednik Joe Biden rekao je glasačima u Pennsylvaniji da bi poraz demokrata na međuizborima  u utorak imao "desetljetne" posljedice, dok su republikanci, uključujući njegovog prethodnika Donalda Trumpa, poručivali da očekuju veliku pobjedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća imena u američkoj politici - Biden, Trump i bivši predsjednik Barack Obama - posjetili su Pennsylvaniju u subotu u nadi da će preokrenuti ravnotežu u utrci za Senat između demokratskog guvernera Johna Fettermana i republikanskog liječnika i tv-zvijezde Mehmeta Oza.

Image
Foto: Profimedia

"Ljudi, tri dana, tri dana do jednih od najvažnijih izbora u našem životu. Ishod će oblikovati našu zemlju u idućim desetljećima, a moć oblikovanja tog ishoda je u vašim rukama", rekao je Biden pristašama na Sveučilištu Temple u Philadelphiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To je izbor. Izbor između dvije neizmjerno različite vizije Amerike."

Na skupu u Latrobeu, jugoistočno od Pittsburgha, Trump je iznio niz pritužbi na račun demokrata, u rasponu od načina na koji se stranka nosi s inflacijom do obrazovnih programa koje njegovi pristaše smatraju previše progresivnima.

"Ako želite zaustaviti uništavanje naše zemlje i spasiti američki san, onda ovog utorka morate glasovati za republikance na divovski način", rekao je Trump.

Trump, za kojeg izvori kažu da se priprema pokrenuti treću uzastopnu utrku za Bijelu kuću nakon sredine mandata, nastavlja tvrditi da je njegov poraz od Bidena 2020. bio rezultat raširene prijevare. Više sudova, državnih agencija i članova njegove vlastite administracije odbacili su tu tvrdnju kao neistinitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, ankete pokazuju da značajan broj republikanskih glasača prihvaća tu tvrdnju, kao i mnogi kandidati za Kongres, guvernere i državne urede koji nadziru izbornu administraciju.

“Vratit ćemo tu prekrasnu kuću”, rekao je Trump o predsjedničkoj utrci 2024.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dvostruki referendum

Iako se ime Joea Bidena ne nalazi na glasačkim listićima, brojni Amerikanci vide ove izbore kao referendum o predsjedniku.

No oni su i veliki test političke budućnosti Donalda Trumpa, koji se sav daje u kampanji Republikanske stranke i organizira brojne skupove diljem zemlje.

Za njih dvojicu,  koji razmišljaju o ponovnoj kandidaturi na izborima 2024., rezultati 'midtermsa' značit će vjetar u leđa za jednoga i splašnjavanje entuzijazma za drugoga. 

Bidenov poziv uoči izbora: 'Vrijeme je za obranu demokracije'

Došao je trenutak za obranu demokracije, ustvrdio je američki predsjednik Joe Biden u ponedjeljak, obraćajući se biračima tijekom svog posljednjeg skupa, dan uoči izbora na sredini mandata, odlučujućih za ostatak njegova predsjedničkog mandata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iskreno znamo da je naša demokracija u opasnosti”, rekao je Biden praćen klicanjem publike koja ga je došla slušati na povijesno crnačkom sveučilištu u Marylandu, državi u blizini glavnog grada Washingtona. 

Pozivam vas da obranite demokraciju, rekao je američki predsjednik založivši se za glasove  demokratima na izborima na sredini mandata. “Bit ćemo tamo. Moć u Americi je tamo gdje je uvijek bila: u vašim rukama, rukama naroda", dodao je, prenosi agencija France Presse.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi smo ti koji smanjuju deficit, dopuštajući običnim Amerikancima da si priušte malo odmora", kazao je Biden, hvaleći zakone koje je Kongres pod kontrolom demokrata donio u prve dvije godine njegova mandata.

Kako prenosi BBC, on poimence kritizirao kongresnicu Georgije Marjorie Taylor Greene i senatora Floride Ricka Scotta i ustvrdio da će republikanci ukinuti socijalne programe poput Medicarea i Medicaida.

"Žele staviti na kocku naknade za veterane, sve", rekao je.

Biden je osudio republikansku kandidaturu za guvernera Marylanda, rekavši da je 14 puta pokušao zabraniti pobačaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozvao je glasače u Marylandu da se prisjete "bijesne gomile koja je upala na američki Kapitol" 6. siječnja 2021. ustvrdivši da je "demokracija u pitanju na glasačkom listiću".

Po njegovim riječima, sada se diljem zemlje natječe 300 kandidata koji osporavaju da je pobijedio Trumpa na izborima 2020.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: YouTube screenshot

Donald Trump

"Oni ne samo da vam pokušavaju uskratiti pravo glasa, oni pokušavaju uskratiti pravo da se vaš glas prebroji", kazao je američki predsjednik nazivajući Trumpove pristaše velikim gubitnicima.

"Ovi izbori nisu referendum, to je izbor", istaknuo je Biden ustvrdivši da je riječ o "izboru dviju vrlo različitih vizija za Ameriku".

Međuizbori se uobičajeno smatraju svojevrsnim referendumom o tome kako predsjednik obavlja dužnost. Kandidati oporbenih stranaka obično prolaze dobro u usporedbi sa strankom koja drži Bijelu kuću. Demokrati su s tijesnom većinom u Zastupničkom domu i Senatu omogućili Bidenu da ispuni obećanja da će ulagati u čistu energiju, boriti se protiv pandemije covida-19 i financirati obnovu cesta i mostova.

No potpora mu je pala zbog rastuće inflacije i kriminala. Podržava ga samo 39 posto Amerikanaca, po ispitivanju Ipsosa za Reuters u utorak. Unatoč tome što Biden upozorava da je demokracija na kocki, mnogi demokrati stavljaju naglasak na praktičnija pitanja poput njihova rada na snižavanju cijena lijekova na recept i obrani socijalnog osiguranja. Najnovije ankete pokazuju pak da je za Amerikance jedno od najvažnijih pitanja na izborima stanje gospodarstva. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump dao potporu 'nevjerojatnoj listi republikanaca' u Ohiju

Bivši američki predsjednik Donald Trump u svom je posljednjem obraćanju, dan uoči američkih međuizbora u utorak, s pozornice u Ohiju izrazio svoju potporu republikanskim kandidatima na izborima, navodi BBC.

"Velika država Ohio je pod opsadom", kazao je Trump govoreći u posljednjim trenucima pred međuizbore za cijeli Zastupnički dom i dio Senata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trump je hvalio JD Vancea, investitora rizičnog kapitala koji je 2016. napisao najprodavanije memoare, a natječe se za predstavnika ove savezne države u Senatu. Vance je malo ispred svog demokratskog protukandidata Tima Ryana, kongresnika s 10 mandata koji je bio iznenađujuće konkurentan u ovoj republikanskoj državi.

"Glasat ćete za nevjerojatnu listu pravih America First republikanaca na glasačkom listiću", kazao je bivši američki predsjednik.

Trump je na skupu u Ohiju opširno govorio o imigraciji. Optužio je predsjednika Bidena i demokrate da ne čine dovoljno kako bi spriječili ulazak migranata i droge u SAD preko meksičke granice.

"Gotovo smo ga zaustavili", ustvrdio je dodavši: "Imali smo najsigurnije granice ikada".

Bivši američki predsjednik kazao je da će republikanci "oduzeti novac kartelima", dok će demokrati "oduzeti novac policiji". Govoreći o napadu njegovih pristalica na Kongres Trump je rekao da sve što je napravio "bio je govor". Riječ je o neredima na američkom Kapitolu 6. siječnja 2021., kada su njegovi pristalice upali u zgradu u pokušaju da spriječe potvrđivanje izborne pobjede predsjednika Joea Bidena.

"Sve što sam učinio bio je govor, miroljubiv i patriotski", kazao je Trump.

Bivši predsjednik još jednom je ustvrdio da su oni koji ga istražuju zbog tog događaja "politički hakeri i nasilnici". Bilo je nekih špekulacija, koje su prisutne već neko vrijeme, da bi Trump mogao najaviti svoju drugu kandidaturu za Bijelu kuću. Trumo je za drugi tjedan najavio da će imati "važnu objavu".

Pala potpora Bidenu, demokrati se spremaju za gubitke na sredini mandata - anketa

Javna potpora američkom predsjedniku Joeu Bidenu pala je na 39 posto u anketi Reutersa/Ipsosa u ponedjeljak, pojačavajući očekivanja nestranačkih prognozera da njegovu Demokratsku stranku u utorak čeka poraz na izborima na sredini mandata.

Dvodnevna nacionalna anketa pokazala je da je kod Amerikanaca odobravanje Bidenovog obavljanja predsjedničke dužnosti palo za jedan bod, približivši se najnižoj točki njegova  mandata.

Bidenova nepopularnost utječe i na rašireno mišljenje da će republikanci u utorak osvojiti kontrolu nad Zastupničkim domom Kongresa, a možda i nad Senatom SAD-a.

Centar za politiku Sveučilišta u Virginiji u ponedjeljak je prognozirao da bi republikanci lako mogli osvojiti većinu u Zastupničkom domu te da bi dobili tanku većinu u Senatu.

Kontrola čak i nad jednim domom Kongresa dala bi republikancima moć da zaustave Bidenov zakonodavni program.

Preuzevši dužnost u siječnju 2021. usred pandemije Covida-19, Biden se suočio s  ekonomskim ožiljcima globalne zdravstvene krize, uključujući skokovito rastuću inflaciju. Ove godine je odobravanje njegova predsjedničkog mandata palo na čak 36 posto u svibnju i lipnju. U ovotjednoj anketi Reutersa/Ipsosa oko trećine ispitanika označila je gospodarstvo najvećim problemom zemlje, dok je tek 10 posto njih navelo kriminal. Otprilike jedan od 15 rekao je da je najveći problem ukidanje nacionalnog prava na pobačaj, nakon odluke Vrhovnog suda iz lipnja kojom je ukinuto pravo na pobačaj u cijeloj zemlji.

Anketa Reuters/Ipsos, provedena je online diljem Sjedinjenih Država, a sudjelovale su 1004 odrasle osobe, uključujući 424 demokrata i 390 republikanaca. Margina pogreške je plus/minus 4 posto.

trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo