U uskom glasovanju, nekoliko se republikanaca prethodno protivilo aspektima plana, no u posljednji su se tren predomislili. Raniji pokušaji da se Obamacare zamijeni propali su posljednjih tjedana zbog podjela u Republikanskoj stranci, piše BBC.
Ukidanje Obamacarea bilo je jedno od najvećih obećanja Donalda Trumpa tijekom njegove kampanje.
Prije glasovanja, upozorio je senatore svoje stranke na posljedice s kojima će se suočiti ako ga ne podrže.
Republikanska stranka koja je trebala većinu da bi se prijedlog pogurao dalje, osigurala je 51 glas. Senator John McCain, kojem je nedavno dijagnosticiran agresivan tumor mozga dobio je najveći pljesak kad je u Kongresu izrekao 'da' i podržao ovaj zakon. Njegov je glas, naime, bio odlučujući za izglasavanje Trumpova zahtjeva. Prosvjednici su istovremeno skandirali 'Sramota, sramota!'.
McCain se pojavio se na Capitol Hillu prvi puta od kada mu je dijagnosticiran tumor na mozgu i ostat će nekoliko dana te se vratiti u Arizonu zbog liječenja.
"Kongres, koliko se mogu sjetiti, nikada nije bio podijeljen kao do sada. Prijatelji, ništa ne postižemo, naš sustav zdravstvenog osiguranja je u rasulu. Svi to znamo, i oni koji podržavaju Obamacare i oni koji mu se protive. Nešto se mora učiniti", rekao je McCain.
Vođa republikanske većine u Senatu Mitch McConnell je izrazio nadu da će dovršiti posao na prijedlogu zakona kojim bi se do kraja tjedna Obamacare poništio i zamijenio.
"Ovo je tek početak, nismo ovdje da bismo se hvalili. Dug je to put, ali ćemo ga završiti do kraja tjedna", kazao je McConnell.
Predsjednik Trump na svojem je Twitteru već objavio zahvalu senatoru McCainu i njegovom glasu.
'Sada možemo uspostaviti odličnu zdravstvenu zaštitu za sve Amerikance', napisao je Trump.
Nazvao je glasovanje u Senatu 'velikim korakom'.
S 51 glasom za i 50 glasova protiv, republikanci su uspjeli premostiti proceduralne prepreke, ali, kako navodi Reuters, još je neizvjesno hoće li biti dovoljno glasova za usvajanje zakona.
Ukoliko Obamacare bude ukinut i zamijenjen, milijuni Amerikanaca mogli bi izgubiti zdravstveno osiguranje, posebno zbog smanjenja pokrivenosti građana u okviru vladinog zdravstvenog programa za siromašnije Amerikance, poznatog kao Medicaid.