Otkako su talibani preuzeli vlast u Afganistanu ne prestaje se postavljati pitanje prava žena, a represija nad ženama u Afganistanu eskalira iz dana u dan. Svjedoci su tako za BBC kazali da su talibani u jednom provincijskom gradu u Afganistanu ubili policajku.
Žena, u lokalnim medijima nazvana Banu Negar, ubijena je u obiteljskoj kući pred rodbinom u Firozkohu, glavnom gradu središnje provincije Ghor.
Pojedinosti o navedenom incidentu još uvijek nisu u potpunosti jasne te se tek trebaju utvrditi. Obitelj je kazala da su lokalni talibani obećali istragu, iako se mnogi u Firozkohu plaše odmazde ukoliko progovore. Negar, koja je radila u lokalnom zatvoru, bila je u osmom mjesecu trudnoće.
Vezali članove obitelji
U subotu su tri naoružana napadača pretresla kuću u kojoj se ona nalazila, a potom su vezali članove obitelji te Negar ustrijelili ispred njih, piše BBC.
Iako su se talibani od preuzimanja vlasti nastojali prikazati tolerantnijima, u pojedinim se dijelovima Afganistana prijavljuju incidenti brutalnosti i represije.
Grupe za ljudska prava dokumentirale su ubojstva iz osvete, zatočenja i progon vjerskih manjina. Podsjetimo i to da su talibani službeno rekli da neće tražiti odmazdu protiv onih koji su radili za bivšu vladu.
U subotu su talibanski dužnosnici razbili demonstracije desetaka žena u Kabulu tražeći nastavak prava izgrađenih od kraja prethodne talibanske vladavine. Grupa je kazala da su ih talibani gađali suzavcem i paprenim sprejom.
Studentice će na fakultet moći samo odjevene u abaju i nikab
Ženama je za vrijeme prošle vladavine talibana bilo zabranjeno obrazovanje, a sada su izdane smjernice o nastavi na sveučilištima.
Afganistanske studentice morat će biti odjevene u crne abaje (haljine) s nikabom koji im prekriva lice, a nastavu će pohađati u učionicama namijenjenim samo djevojkama u skladu s odredbom koju je izdao novi talibanski režim uoči ponovnog otvaranja privatnih sveučilišta u zemlji.
Studentice koje pohađaju privatna sveučilišta morat će napustiti predavaonice pet minuta prije svojih muških kolega te pričekati u čekaonicama dok oni ne napuste svoje predavaonice, precizira se u uredbi koju je u subotu objavilo ministarstvo visokog obrazovanja.
Sveučilišta će morati "pronaći profesorice koje će podučavati studentice" ili će smjeti zaposliti "starije muške profesore" čija su moralna načela provjerena, stoji u uredbi.
Kada su talibani na vlast došli prvi put, između 1996. i 2001. godine, studiranje je bilo zabranjeno gotovo svim djevojkama. Bilo je obvezno nošenje burke, koja je u potpunosti prekrivala glavu, lice i tijelo, a mrežicom su bile prekrivene ženine oči.
Abaja, koju će morati nositi studentice privatnih sveučilišta široka je i dugačka haljina koja prekriva tijelo. Nikab prekriva lice, a oči ostavlja otkrivenima.
'Činjenica da se djevojkama dopušta pohađanje nastave je pozitivna'
Međunarodna zajednica najnestrpljivije je iščekivala reakciju talibana kada su posrijedi prava žena. Stanovnicima Afganistana je, kao i međunarodnoj zajednici još uvijek u živom sjećanju brutalnost islamističkog pokreta koji od svog povratka na vlast nastoji pokazati umjerenije lice.
Kada su posrijedi odvojena predavanja za djevojke i za mladiće, "bit će to komplicirano organizirati s praktičnog stajališta".
"Naime, mi nemamo ni dovoljno profesorica niti dovoljno predavaonica da bismo razdvojili djevojke" od mladića, kaže AFP-u jedan sveučilišni profesor koji je želio ostati anoniman. Ipak dodaje da je "činjenica da djevojkama dopuštaju pohađanje nastave i odlazak na predavanja na fakultet sama po sebi prilično značajna i pozitivna".
Prije povratka talibana na vlast afganistanske su studentice mogle pohađati nastavu u mješovitim razredima i prisustvovati predavanjima koja su vodili profesori.