U Srebrenici izviždali političare, gađali ih bocama

Obitelji stradalih u Srebrenici uoči komemorativne sjednice izviždale su političare, među kojima i američkog veleposlanika.

11.7.2012.
6:40
VOYO logo

Nekoliko tisuća Srebreničana okupilo se uoči početka komemorativne sjednice ispred bivše Tvornice akumulatora, te su izviždali pojedine domaće i strane delegacije u trenutku dok su izlazili iz Spomen-sobe. Bio je to prvi otvoreni prosvjed obitelji žrtava koje su izričito zahtijevale da ove godine u Memorijalnom centru u Potočarima ne bude "političkih govora".

Durakovića pogodili bocom

Iskazali su nezadovoljstvo i iz razloga što ove godine na lokalnim izborima nije dozvoljeno glasati prema popisu iz 1991. godine. Portal Klix piše da su Srebreničani najviše zviždali američkom veleposlaniku u BiH Patricku Moonu, dok je Ćamil Duraković, predsjednik Organizacijskog odbora manifestacije i kandidat za načelnika Srebrenice, pogođen bocom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zviždali su i ministru vanjskih poslova BiH i predsjedniku Socijaldemokratske partije (SDP) Zlatku Lagumdžiji, predsjedavajućem Predsjedništva BiH Bakiru Izetbegoviću, te hrvatskom članu Predsjedništva BiH Željku Komšiću. Političarima su upućene brojne ružne riječi, a Duraković je zbog toga ušao i u verbalni konflikt s nekoliko Srebreničana.

Pobijeno više od 8 tisuća ljudi

Podsjetimo, prošlo je točno 17 godina otkad je Vojska Republike Srpske upala u Srebrenicu i pobila više od osam tisuća ljudi, među kojima su i maloljetni dječaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavljena komemoracija, kako je bilo predviđeno, trebala bi imati samo vjerski karakter. No, pojavili su se i neki političari. Vjerski obred trebao bi predvoditi poglavar islamske zajednice Mustafa Cerić, nakon čega slijedi pokop još 520 žrtava. Među njima su i posmrtni ostaci šestorice dječaka starih 15 godina i tijelo starice od 94 godine. Bit će pokopana i tri brata Dževad, Ševal i Zijad Hasić, rođeni 1970., 1972., i 1974. godine, čiji su posmrtni ostaci pronađeni u masovnim grobnicama Kamenica i Zeleni Jadar.

Suosjećanje s obiteljima ubijenih Srebreničana izrazio je i američki predsjednik Barack Obama osudivši pokušaje da se niječe razmjer i karakter počinjenih zločina. "11. srpnja odajemo počast i prisjećamo se više od 8.000 nevinih muškaraca i dječaka, braće i muževa, očeva i sinova koji su brutalno ubijeni u Srebrenici prije 17 godina u besramnom činu genocida koji je šokirao svijet. Ime Srebrenice uvijek će biti povezano s najmračnijim događajima iz 20. stoljeća", stoji u Obaminoj izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Također se ističe da SAD odbacuje nastojanja da se iskrivljuju razmjeri ovog zločina, da se opravda motiv za ovaj zločin, da se okrive žrtve i da se niječe nepobitna činjenica da je to bio genocid.

Obama je poručio i da se pravda koju zaslužuju žrtve djelomice ostvaruje na sudovima u Den Haagu i BiH, gdje počinitelji ovog zločina, uključujući Ratka Mladića i Radovana Karadžića, konačno odgovaraju za svoja djela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo