Lokalne brinjske institucije demantirale su u petak nagađanja o trovanju pasa u Brinju tvrdeći da 'nitko nije i ne planira postavljati otrov', već da je došlo do nesporazuma.
Nakon što je na portalima objavljena fotografija oglasa u kojem Općina Brinje obavještava o akciji uklanjanja pasa lutalica postavljanjem otrovane hrane, pristigle su brojne reakcije javnosti.
"Veterinari ne ubijaju nego štite životinje. Sve je bio nesporazum proizašao iz dobre namjere", tvrdi Željko Dasović, direktor Veterinarske stanice Brinje. Riječ je o zastrašivanju vlasnika pasa koji ih ne drže unutar dvorišta i ne brinu o njima, iako su upozoravani, kazao je.
"Komunalni redar samoinicijativno je postavio oglas po mjestu, radi zaštite djece. Odgovorno tvrdim da se nije i neće postavljati otrov po Brinju", kaže Dasović koji dodaje da veterinarska stanica Brinje nikada nije djelovala protuzakonito, već je uvijek stremila ka zaštiti, a ne ubijanju pasa.
Marija Vranić, komunalna redarka u Općini Brinje, tvrdi kako je, u namjeri da zaštiti djecu od pasa koji se bez ikakvog nadzora slobodno kreću na prostoru gdje djeca obavljaju školske aktivnosti, postavila oglas, sa svrhom da neodgovorni vlasnici pse primjereno zbrinu. Smatra da je sve zlonamjerno izneseno u javnost, kako bi njezina stručnost došla u pitanje.
"Već u nekoliko navrata upozoravala sam vlasnike pasa na opasnost koja prijeti prvenstveno djeci, a onda i ostalima, no vlasnici po tom pitanju nisu učinili ništa, pitam se treba li se dogoditi nesreća da netko reagira", rekla je Vranić odgovarajući na brojne reakcije u javnosti koje je izazvao sporni oglas.
Jedna od udruga koja je ostala njime šokirana su i Prijatelji životinja.
"Oglas u kojem Općina Brinje i istoimena veterinarska stanica obavještavaju da će napraviti akciju 'uklanjanja' pasa lutalica postavljanjem otrovane hrane sliči okrutnoj prvotravanjskoj šali ili brutalnoj istini o zaostaloj sredini koja kao da ne živi u istome vremenu i prostoru s ostatkom Hrvatske", priopćila je ta udruga.
Upozorenje u oglasu o prijavi leševa životinja koje su pojele hranu s otrovom podsjeća na srednjovjekovne upute, smatraju Prijatelji životinja.
Autori oglasa, odnosno pokretači akcije, ako se zaista ne radi o neslanoj šali, mogu sukladno odredbama Kaznenog zakona dobiti višegodišnje zatvorske kazne, a prema Zakonu o zaštiti životinja novčane kazne do sto tisuća kuna, podsjećaju.
Udruga zaštitnika životinja Noina arka, zbog ovog slučaja, uputila je javni apel odgovornim institucijama za čovječno postupanje prema životinjama. Apelirali su na institucije da strogo sankcioniraju nepoštivanje zakonskih obaveza i Kaznenog zakona, kažnjavajući kako lokalne zajednice koje nemaju riješeno pitanje zbrinjavanja napuštenih životinja, tako i pojedince koji životinje napuštaju, zlostavljaju i zanemaruju.
Nehumano postupanje s kućnim ljubimcima je neprihvatljivo, zlostavljanje, zanemarivanje, napuštanje ljubimaca mora se kazniti, stav je Arke.
U Hrvatskoj je na snazi zakon o zaštiti životinja, po kojem je zabranjeno davati životinjama hranu ili tvari čije uzimanje uzrokuje bol, patnju, ozljede, strah ili smrt. Trovanje životinja izaziva iznimno bolnu i tešku smrt i zbog svoje okrutnosti zabranjeno je zakonom. Odredbe Kaznenog zakona i Zakona o zaštiti životinja nalažu lokalnim zajednicama osnivanje skloništa i provedbu programa zbrinjavanja, udomljavanja i kastracije životinja te edukaciju, ponajprije mladih, podsjećaju udruge.