Viši sud u Beogradu u srijedu je donio rješenje da nisu ispunjeni svi uvjeti za uhićenje Petra Jojića, Vjerice Radete i Jove Ostojića, a njihovo izručenje, kako ne bi utjecali na svjedoke u postupku protiv Vojislava Šešelja, više od godinu dana traži Haški tribunal.
Ova odluka suda, po ocjeni beogradskih medija, ide na ruku Hrvatskoj koja Beogradu upravo zbog izostanka suradnje s Haagom blokira otvaranje pregovaračkog poglavlja 23 s EU-om.
Jedan od tri uvjeta
Hrvatska je još u ožujku, prije suglasnosti za Akcijski plan Beograda, poručila da Srbija mora ispuniti uvjete za otvaranje poglavlja 23 s EU-om, a suradnja s Međunarodnim kaznenim sudom za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije (ICTY) u Den Haagu jedan je od tri uvjeta.
Predstavnik Srbije pred ICTY-jem Saša Obradović u pisanom podnesku tom sudu istaknuo je da je Odjel za ratne zločine utvrdio da nisu ispunjene pretpostavke za predaju i uhićenje okrivljenih Petra Jojića, Vjerice Radeta i Jove Ostojića. Nalog za njihovo uhićenje ICTY je izdao 19. siječnja 2015. zbog pritiska na svjedoke u procesu protiv Vojislava Šešelja.
U podnesku na koji se pozivaju beogradski mediji navodi se da je to provostupanjsko rješenje te da se drugostupanjska odluka tročlanog vijeća očekuje početkom idućeg tjedna.
Pritisak na svjedoke
Haško tužiteljstvo optužilo je dužnosnike SRS-a Radetu, Jojića i Ostojića da su činili pritisak na dvojicu svjedoka tužiteljstva kako bi svjedočili u korist optuženog predsjednika SRS-a Vojislava Šešelja.
Prvostupanjskom presudom ICTY-ja Vojislav Šešelj je oslobođen svih optužbi za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tijekom ratnih sukoba i za protjerivanje Hrvata iz Vojvodine.
Tužiteljstvo ICTY-ja najavilo je žalbu na tu presudu kojom će tražiti od Žalbenog vijeća da Šešelja proglasi krivim ili da presudu ukine u cijelosti i naredi ponavljanje suđenja.
O skandaloznoj presudi Šešelju te reakcijama koje su uslijedile možete više pročitati OVDJE.