Unatoč tome što su se Sjedinjene Američke Države i Libija dogovorile kako će surađivati u istrazi, Pentagon je poslao dva ratna broda na libijsku obalu nakon napada na konzulat SAD-a u Benghaziju u kojem je ubijen veleposlanik Chris Stevens i još trojica njegovih zaposlenika.Osim toga, navodno je poslano i 50 elitnih marinaca i bespilotne letjelice koji će tragati za ubojicom
Američki i libijski predsjednici, Barack Obama i Mohamed Magarief, razgovarali su telefonom u srijedu navečer i 'dogovorili su se da će tijesno surađivati tijekom ove istrage', priopćila je Bijela kuća.
Na godišnjicu napada na SAD 11. rujna, prosvjedi zbog američkog filma koji vrijeđa proroka Muhameda pretvorili su se u smrtonosni napad u drugom po veličini libijskom gradu.
Jedan američki dužnosnik rekao je za Reuters da će američka vojska pomaknuti dva razarača bliže libijskoj obali, što će Obaminoj administraciji dati fleksibilnost za bilo koju buduću akciju protiv libijskih ciljeva.
Vojska također raspoređuje protuteroristički sigurnosni tim marinaca kako bi pojačala sigurnost u Libiji, a Washington je naredio evakuaciju svog američkog osoblja iz Bengazija u Tripoli.
Obama je također nazvao egipatskog predsjednika Mohameda Morsija vezano za prosvjede u toj zemlji i rekao da Egipat 'mora surađivati sa SAD-om u osiguravanju američkih diplomatskih misija i osoblja', priopćila je Bijela kuća.
Snage sigurnosti u Kairu bacile su suzavac u srijedu kasno navečer kako bi rastjerale prosvjednike koji su bacali kamenje nedaleko od američkog veleposlanstva, nakon što su se popeli na zidove i skinuli zastavu zbog filma koji vrijeđa proroka Muhameda.
"Predsjednik je rekao da odbacuje klevetanje islama, ali je naglasio da nema opravdanja za nasilje nad nedužnima i za djela koja ugrožavaju američko osoblje", stoji u priopćenju Bijele kuće.
Protuamerički prosvjedi su zabilježeni i u Tunisu, Sudanu i Maroku.