Sud u Kijevu izdao je uhidbeni nalog za proruskim predsjednikom Krima Sergijem Aksjonovim i šefom regionalnog parlamenta Volodimirom Konstantinovim. Prijavljeni su zbog nasilnog remećenja ustavnopravnog poretka s ciljem preuzimanja vlasti, javlja BBC.
Lavrov: Sve smo se dogovorili; SAD: Ništa nismo dogovorili
U Parizu su se u srijedu sastale američka i ruska strana. Iako je ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao kako je postignut određeni dogovor, Amerika je to zanijekala i rekla je da zasad oko krize u Ukrajini nema nikakvog dogovora.
"Nije postignut nikakav sporazum niti će ga u budućnosti
biti bez izravnog uključivanja ukrajinske vlade", komentirao je
neimenovani američki dužnosnik.
Lavrov je naprasno otišao iz Pariza i rekao da će se pregovori nastaviti u idućim danima. Nije niti razgovarao s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova.
NATO je u srijedu odlučio osnažiti partnerstvo s
Ukrajinom i preispitati odnose s Rusijom, najavivši odgodu
zajedničkih inicijativa Vijeća NATO-Rusija, izjavio je u
Bruxellesu glavni tajnik Sjeveroatlantskog saveza
AndersFoghRasmussen.
"Ukupna suradnja NATO-a i Rusije se mora revidirati", kazao je Rasmussen i najavio suspenziju svih planova vezanih uz zajedničke misije te sve civilne i vojne sastanke.
"Te mjere šalju vrlo jasnu poruku Rusiji da mora pridonijeti smanjenju napetosti u Ukrajini", dodao je. Rasmussen je objasnio da će Savez nastaviti susrete s Moskvom na političkoj razini, ali da zbog Ukrajine obustavlja svu drugu suradnju.
"Istovremeno, odlučili smo osnažiti partnerstvo i suradnju s Ukrajinom kako bismo podržali demokratske reforme", istaknuo je čelni čovjek Saveza. Prema njegovim riječima, to se odnosi na snažniju potporu vojnim i civilnim strukturama Ukrajine, zemlje koja već godinama surađuje s NATO-om i sudjeluje u raznim misijama, posebice u Afganistanu.
Vijeće NATO-Rusija zaživjelo je 2002. godine u cilju promicanja suradnje dviju strana na području sigurnosti, borbe protiv terorizma i piratstva te ostalim područjima od zajedničkog interesa.
UN-ov izaslanik se od Putinovih pristaša skrivao u kafiću
Zamjenik glavnog tajnika UN-a JanEliasson opovrgnuo je u srijedu izvješća da su UN-ovog izaslanika u Ukrajini RobertaSerrya oteli naoružani muškarci na Krimu i rekao je da je Serry bio ugrožen, ali da je sada dobro.
"On nije bio otet, ali je bio ozbiljno ugrožen", rekao je Eliasson novinarima u New Yorku u telefonskoj izjavi iz Kijeva dodajući da "tu akciju treba ozbiljno osuditi".
Eliasson je rekao da je skupina neidentificiranih muškaraca, od kojih su neki bili naoružani, okružila Serryja i rekla mu da treba napustiti Krim. Onemogućili su mu odlazak automobilom i prisilili da ode pješice. Po njegovim riječima, Serry je trenutačno dobro i na sigurnom.
Glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova JevgenijPerebijnis izjavio je da je Serry nazvao zamjenika ukrajinskog ministra vanjskih poslova i opisao incident dok se odvijao.
"On je rekao da kada je izašao iz mornaričke baze u Simferopolju da su njegovo vozilo blokirali nepoznati naoružani muškarci u uniformama koji su izjavili da imaju naređenje da ga prebace u zračnu luku. On je odbio i još uvijek ga drže", izjavio je glasnogovornik.
Reporter britanske televizije ITN JamesMates kazao je da je Serry bio prisiljen prekinuti misiju na Krimu nakon što su ga zaustavili naoružani muškarci pa se bio prisiljen skloniti u jedan u kafić.
Mates je rekao da je Serry bio okružen neprijateljski raspoloženom proruskom gomilom u jednom kafiću. Kada je pristao okončati svoju diplomatsku misiju otpraćen je do automobila i zatim ga je policija odvezla na aerodrom kroz gomilu koja je uzvikivala "Putin! Putin!".
Krim je pod kontrolom ruskih vojnih snaga, a Moskva opisuje svoje vojnike koji nemaju oznake na odorama kao postrojbe lokalne uprave za "samoobranu".
Prema pisanju BBC-a u blizini Jalte na ulazu u bazu obalne straže otet je Mihail Koval, viši ukrajinski granični pukovnik. Otelo ga je 40 napadača koji su bili odjeveni kao biciklisti. Strpali su ga u džip i odveli u nepoznato.
Iza napada snajperista ne stoji Janukovič, već vođe prosvjeda?!
Na internetu se pojavila snimka telefonskog razgovora Catherine Ashton, šefice vanjskih poslova EU i Urmasa Paeta, estonskog ministra vanjskih poslova, zbog koje se sumnja u Janukovičevu umješanost u napad na prosvjednike od strane snajperista.
Snajperiste koji su pucali na prosvjednike i policiju u Kijevu navodno su angažirali pokretači prosvjeda na Majdanu, javlja RT.
'Želimo krizu riješiti mirno, ne želimo se boriti s Rusima'
Dvoje državnika razgovarali su nakon Paetova posjeta Kijevu 25. veljače kad je sukob prosvjednika i snaga sigurnosti bio na vrhuncu.
Snimku su navodno objavili službenici ukrajinske službe sigurnosti lojalni svrgnutom predsjedniku Janukoviču, koji su hakirali telefone Paetu i Ashton.
Razgovor je tekao ovako:
Sve je jasnije da iza napada snajperista nije Janukovič nego netko iz nove koalicije, kazao je Paet u razgovoru i dodao: Mislim da to moramo istražiti.
Paet je zatim prepričao razgovor s liječnicom Olgom Bogomolec kod koje su stizali oni koje su snajperisti pogodili.
Ono što je posebno uznemirujuće jest da su, prema svemu sudeći, isti snajperisti gađali ljude s obiju strana. I prosvjednike i policajce.
Ashton mu je uzvratila: Da... to je strašno.
Estonski ministar poslije je rekao da mu je liječnica pokazala fotografije žrtava.
Kazala je da je riječ o istim mecima i kako je uznemirujuće to što nova koalicija ne želi istražiti što se zaista dogodilo, kazao je Paet.
Estonija potvrdila autentičnost razgovora o snajperistima u Kijevu
Šef estonske diplomacije Urmas Paet potvrdio je u srijedu sadržaj prisluškivanog telefonskog razgovora s visokom predstavnicom EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton u kojemu je rečeno da su snajperisti pucali i na prosvjednike i na policiju tijekom dramatičnih događaja u Kijevu 20. i 21. veljače.
"Estonski ministar vanjskih poslova Urmas Peat jako žali zbog toga što je procurio u javnost razgovor s visokom predstavnicom Catherine Ashton, ali potvrđujemo njegovu autentičnost", rekla je za France Presse glasnogovornica ministarstva Minna-Liiina Lind.
Telefonski razgovor vođen je 26. veljače, kazala je. Paet je bio u Kijevu 25. veljače kako bi se sastao s novom privremenom vladom nakon što su u nasilju, koje je pripisano svrgnutom predsjedniku Viktoru Janukoviču, ubijeni deseci ljudi tijekom prosvjeda na Majdanu.
Estonski ministar je rekao Ashton da je saznao od svojih izvora u Kijevu "da su isti napadači iz zasjede ubijali ljude iz redova jednih i drugih" - prosvjednika i policajaca. "Sve se više misli da nije Janukovič stajao iz tih snajperista nego netko iz nove koalicije", kazao je. "Dosta je problematično što nova koalicija sada više ne želi istražiti što se stvarno dogodilo", istaknuo je.
"Ja mislim da moramo istražiti. Nisam za to čula", odgovorila je Ashton. Po riječima glasnogovornice, Paet je u tom razgovoru izrazio "zabrinutost zbog situacije na terenu".
Snimka telefonskog razgovora objavljena je na internetu a tamo su je navodno postavili agenti službe sigurnosti Ukrajine koji su odani svrgnutom predsjedniku Janukoviču, a koji su prisluškivali njihov razgovor.
Najnovija zbivanja u Ukrajini možete pratiti OVDJE!