Što gledati na malom ili velikom ekranu za Božićne blagdane?

23.12.2000.
15:11
VOYO logo

Svakako treba računati da će bar neka TV-mreža prikazati, ili neki video-klub imati na raspolaganju "It's A Wonderful Life" (Život je lijep) Franka Capre, klasik iz 1946. u kojem očajniku Jimmyju Stewartu anđeo pokazuje kakav bi život bio da njega nije bilo, i sve se završava ipak ugodnim i slavljeničkim Božićem. Čak ni bezbrojna ponavljanja nisu uspjela oduzeti skoro ništa od šarma ovog izvanvremenskog ostvarenja.

Drugi na popisu "klasičnih klasika" je "White Christmas" - Bijeli Božić iz 1954. U ovoj komediji redatelja Michaela Curtiza uz Dannyja Kaya, Veru-Ellen i Rosemary Clooney nastupio je i Bing Crosby, koji je tu prvi put zapjevao svoju pjesmu o "Bijelom Božiću". "I'm dreaming of a white Christmas..." na popisu najomiljenijih blagdanskih pjesama predstavlja ozbiljnu konkurenciju za prvo mjesto čak i onoj o zvončićima, zvončićima što zvone cijeli put.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na programu će se svakako naći i neka od nebrojenih verzija tople priče "A Christmas Carol" (Božićna pjesma) Charlesa Dickensa, o Ebenezeru Scroogeu, škrcu koji ne voli Božić i kojeg posjećuju trojica duhova – bivših Božića, sadašnjeg Božića i budućih Božića. Teško je nabrojati sve verzije; u ulogama iz "Božićne pjesme" okušali su se i Disneyevi likovi, Muppeti i mnogi drugi. Oni najrafiniraniji znalci dvadesetpetoprosinačke tematike najboljom proglašavaju TV-verziju redatelja Clivea Donnera iz 1984. s Georgeom C. Scottom kao Scroogeom.

Rudolph, irvas crvenog nosića, bezbroj puta je oslikan u mnogobrojnim što kraćim što duljim animiranim filmovima. Priča o malom irvasu kojeg su odbacivali zbog nosa i koji je završio kao ponos zaprege Djeda Mraza jednu od najboljih verzija doživjela je 1964.pod redateljsko-animatorskom palicom Kizoa Nagashime i Larryja Roemera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad smo već kod animiranih klasika, valja napomenuti i da kino nije jedino mjesto na kojem možete gledati "Grincha"; možda ste dovoljno sretni da poznajete nekog tko je u posjedu najveće dragocjenosti, videokazete na kojoj je prilikom prikazivanja na HRT-u snimljen originalni, briljantni, genijalni "Kako je Grinch ukrao Božić", 26-minutna adaptacija Chucka Jonesa koju je i sam Dr. Seuss smatrao savršenom.

Ako ste raspoloženi za malo moderniju animaciju možete se zabaviti genijalnom mračnom pričicom Tima Burtona, "Predbožićnom noćnom morom" iz 1993. u kojoj se Dan vještica pokušava obračunati s popularnijim praznikom.

Želite li pak ozbiljnu, sumornu i duboku dramu, mogli biste pogledati kako je Nagisa Oshima 1983. ekranizirao roman Laurensa van der Posta o odnosima Japanaca i njihovih zapadnih ratnih zarobljenika u Drugom svjetskom ratu. Pokušavajući razumjeti te nerazumljive zapadnjake koje mu je sudbina stavila u nadležnost, japanski upravitelj logora prigodno čestita "Sretan Božić, gospodine Lawrence"...

Oni koji su kroz ovaj popis filmova očekivali ono najpoznatije obilježje Božića tek na kraju dolaze na svoje. O trbušastom starcu bijele brade u crvenom odijelu, koji raznosi poklone na blagdansku noć, snimljeno je nebrojeno mnogo filmova. Bolji ili lošiji, svi oni dobro dođu u blagdanskoj atmosferi. Zvali vi časnog starca Djedom Mrazom ili Božićnjakom ili Santa Clausom, na ekranu ćete ga svakako vidjeti u bar jednom od filmova. Onaj koji se ipak MORA spomenuti je originalna verzija iz 1947. "Čuda u 34. ulici", za koju je Edmund Gwenn zasluženo dobio Oskara kao Kris Kringle, jedini pravi Santa Claus to jest Djed Božićnjak. On je original, svi ostali su imitacije. Gledali vi bolji original ili poneku ne mnogo lošiju imitaciju, u tim filmovima ćete svakako, poneseni blagdanskom atmosferom, moći uživati. Filmska rubrika Klika želi vam čestit, ugodan i sretan Božić pun obilja i obiteljskog ugođaja

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
bomba
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo