U Hrvatskoj bi se u slučaju nuklearne katastrofe odmah organizirale kontrolne točke - za primanje slovenskog stanovništva. Prvi zadatak za službe je ustanoviti jesu li ljudi kontaminirani zračenjem. Ako jesu - odmah idu na dekontaminaciju.
"Znači skidamo kompletno svoju odjeću - sve što imamo remenje i sve bacamo je u otvor... ulazimo u drugu komoru. Kad uđemo u drugu komoru kroz sustav prskalica, stvara se magla. U trećoj komori se ponovno vrši analiziranje - oblači kombinezon i izlazi van", pojasnio je Mladen Boričević, zapovjednik interventne postrojbe Civilne zaštite.
Vježba u kojoj su sudjelovale slovenske i hrvatske službe dio je
projekta za koji je
Europska unija dala 100.000 eura.
"Ono što se dogodilo u Fukušimi, nas tjera da se pripremamo mi to ne očekujemo ali sdmo spremni za sve oblike koji bi se dogodili", rekao je Pavle Kalinić, pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.
Krško je 10 i pol kilometara udaljeno od Hrvatske - što znači da
su dijelovi Zagrebačke županije
u krugu potencijalne ugroženosti. Evo što treba raditi u slučaju
nesreće.
"Kad se upali sirena - upaliti tv, slušati radio, čuti o čemu je riječ. Poruka će biti poslana kako treba postupati", kazao je Robert Mikac, zapovjednik civilne zaštite.
Zagreb je spreman, no Hrvatska nije - već 20 godina nemamo zakon o civilnoj zaštiti.
"Zagreb se priprema a svojim snagama možemo pomoći i drugima, ali na državnoj razini to nemamo rješeno - pa nek' ovo bude poticaj", rekla je Vesna Kusin, zamjenica gradonačelnika Zagreba.
A dok se pored motela Plitvice vježbala evakuacija, iz Krškog je stigla vijest da su pronađena oštećenja gorivih šipki i to veća nego što se mislilo, ali nije došlo do radioaktivnog curenja.