Iako je prvotno bilo planirano da se tijekom lipnja u Hrvatsku preseli 10 izbjeglica, doznajemo da će ih sutra stići svega pet. U pitanju su Eritrejci koji su do sada bili u Italiji, a sada bi trebali svoj život nastaviti u Hrvatskoj.
Dogovor o njihovu preseljenju realizirali su časnici za vezu Ministarstva unutarnjih poslova koji su još potkraj prošlog mjeseca upućeni u Grčku i Italiju.
Ovog ljeta u RH će biti preseljeno 50 izbjeglica
"Republika Hrvatska dužna je prihvatiti 1583 osobe kojima je potrebna međunarodna zaštita", potvrđeno nam je iz MUP-a.
Tijekom ovog ljeta, kako je najavio ministar Vlaho Orepić, u Hrvatsku bi trebalo biti preseljeno po deset osoba iz Italije i Grčke, dok će iz Turske u prvoj grupi biti preseljeno 30 sirijskih izbjeglica.
Ovi migranti će sutra biti smješteni u Prihvatilište za tražitelje azila Porin u Zagrebu, no u suradnji s Ministarstvom socijalne politike i mladih, te Državnim uredom za obnovu i stambeno zbrinjavanje uskoro bi im trebao biti osiguran adekvatan vlastiti smještaj, kao i potpuna integracija u hrvatsko društvo. Budući da su u pitanju samci, Hrvatska za sada neće morati brinuti o školovanju njihove djece, ali će im biti omogućeno učenje jezika kako bi se što lakše uključili u život u Hrvatskoj.
Pitanje trajnog smještaja još neodgovoreno
Iako još nije definirano gdje će im biti ponuđen trajni smještaj, na jednom od sastanaka Stalnog povjerenstva za provedbu integracije stranaca u hrvatsko društvo razmatrana je i mogućnost njihova naseljavanja u prognaničko naselje Mala Gorica nedaleko od Petrinje koje je u vlasništvu Republike Hrvatske. Naime, tamo je 80 montažnih kućica koje sadrže po dvije stambene jedinice, a predviđene su za smještaj osmero osoba u svakoj jedinici. Te montažne kućice je potrebno obnoviti zbog istrošenosti nastale tijekom dugogodišnjeg korištenja. U naselju je osigurana infrastruktura, električna, vodovodna i kanalizacijska mreža, međutim, nema pitke vode koja je niz godina u naselje dovožena cisternom.
Na raspolaganju za smještaj stoje i obnovljene stambene zgrade u Glini, Vojniću, Dvoru i Staroj Gradiškoj. Povjerenstvo je razmotrilo i mogućnost najma stanova na tržištu, ali je upozorilo kako, na žalost, vlasnici vrlo često imaju predrasude prema budućim stanarima.
Bijeg iz Eritreje
Za sada nam nije potvrđeno tko su ovi Eritrejci, odnosno jesu li u pitanju mlađe ili starije osobe, na koji su način i kada napustili svoju domovinu, te što su do tada tamo radili.
Iz Eritreje je u Italiju samo tijekom prošle godine, pred diktaturom Isaiasa Afwerkija, pobjeglo više od 40 tisuća ljudi. Višegodišnji sukobi oko oružja i nafte iscrpili su tu zemlju, no njezin vladar odbija međunarodnu pomoć. Lani u studenome Ujedinjeni su narodi Eritreju proglasili jednom od najopasnijih zemalja na rogu Afrike, a više od deset milijuna ljudi trebalo je osnovne životne namirnice. Zemlja se sve više islamizira i prava žena su sve ugroženija.