Sve je više onih koji grcaju u dugovima. U samo mjesec dana broj se povećao za 7.611. Ukupno je, prema posljednjim podacima FINA-e, u blokadi 307.406 građana. Njihovi dugovi premašuju 24,4 milijarde kuna. Kao pomoć, država priprema Zakon o stečaju potrošača.
"To nije čarobni štapić, to je jedan izuzetno težak postupak gdje su građani koji uđu u njega u situaciji da će neka druga osoba upravljati njihovom imovinom", objašnjava zamjenica ministra pravosuđa RenataDuka.
Osobni skrbnik će procjenjivati imovinu i mogućnost otplate duga u roku od 5 do 7 godina.
"Nakon jednog određenog razdoblja što se utvrdi da je stečeni dužnik doprinio u financijskom smislu onoliko koliko je mogao, tada će biti i oprosta dugova", govori Duka.
Kako ne bi došlo do zlouporaba, imovina građana će se strogo provjeravati.
"Građani se čak neće moći sakriti s kombinacijom da prepišu svoje nekretnine na nekog drugog jer će se u tom procesu gledati unatrag koju ste imovinu imali do tog vremena i imate li povezanih nekretnina i pokretnina", otkriva financijski savjetnik Vjeko Peretić.
U skupini za izradu zakona sudjeluje i Hrvatska udruga banaka. Novi zakon bi trebao biti pravedan i transparentan način rješenja problema dužnika.
"Banke će i dalje tražiti najbolja rješenja, za svakog klijenta pojedinačno, sukladno najboljoj praksi upravljanja rizicima i pravilima bankovnog poslovanja."
A i banke bi, smatraju u udruzi Franak, trebale snositi dio odgovornosti.
"Naša je intencija da Zakon profunkcionira sa svih strana i da banke sa svoje strane shvate odgovornost koju imaju i pokušaju zajedno sa svojim dužnicima iznaći rješenje da do osobnog bankrota i ne dođe", poručuje glasnogovornica udruge Franak MarinaBolanča.
Priliku za novi početak iščekuju mnogi. Stoga i najčešća kritika novog zakona jest da stiže prekasno.