Vodostaj Kupe i Save na sisačkom području napokon stagnira, a kako najavljuju stručnjaci Hrvatskih voda, uskoro se očekuje i njegov lagani pad.
Zahvaljujući angažiranju stotinjak pripadnika Hrvatske vojske iz gardijskih brigada Gromovi i Tigrovi, stanje na najugroženijim područjima sisačkog Pokuplja je pod kontrolom.
Dvadesetak najugroženijih stanovnika iz poplavljenih kuća Letovanića je evakuirano, uglavnom kod rođaka i susjeda, a nekoliko kuća koje vlasnici nisu htjeli napustiti, branitelji zaštićuju zečjim nasipima i stalnim ispumpavanjem vode.
U Starom Brodu pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja čamcima su organizirali opskrbu obitelji u dvadesetak kuća koja su okružene vodom. Županijska cesta između Žažine i Letovanića je na dva mjesta preplavljena, pa je opskrba organizirana kamionima.
Na poziv županice MarineLovrićMerzel, na ugroženo je područje upućeno još 300 pripadnika Hrvatske vojske sa šest kamiona i dva bagera. Oni će učvršćivati i podizati oko pet kilometara nasipa kod Starog Pračna i Stare Drenčine nedaleko Siska, kojima prijete zaobalne vode.
U Karlovcu na snazi izvanredne mjere obrane od poplave
Reporter RTL-a Danas uspio se probiti čamcima GSS-a do najodsječenijih mjesta u Karlovačkoj županiji - Blatnice, Koritinje, Karasa. U kućama je pola metra vode, dok na državnoj cesti koja povezuje Karlovac i Sisak ima metar i pol vode.
U Žažini, u Sisačko-moslavačkoj županiji, pod vodom je 60-ak kuća, dok u dvorištima ima 1,20 metara vode.
Zbog visokih vodostaja Kupe i Korane u Karlovcu su i dalje na snazi izvanredne mjere obrane od poplave, doznaje se u karlovačkoj Ispostavi Hrvatskih voda. U 11 sati vodostaj Kupe u Karlovcu iznosio je 762 centimetara, a Korane 765 cm.
Iako su vodostaji obje karlovačke rijeke u laganom padu, zbog novih kiša uzvodno od Karlovca na slivu Dobre u Kupu očekuje se dodatno usporavanje pada vodostaja.
Voditeljica karlovačke Ispostave Hrvatskih voda, BiljanaŽeljeznjak, kaže da se prati stanje na terenu i reagira kako ne bi nastajali čepovi koji bi pojačali plavljene okolnog područja.
U gornjem toku u Radencima u Sloveniji vodostaj Kupe je u posljednjih nekoliko sati porastao zbog kiše za 15, da bi se potom smanjio za nekoliko centimetara. To znači da na karlovačkom području ne bi trebalo biti novog porasta vodostaja, već će posljedica biti duže vraćenje rijeka, obale i poplavljenih područja u normalu, napomenula je.
Iako je, kaže, nezahvalno davati prognoze moguće je da će u Karlovcu tek za dva do tri dana rijeke doći u korita, ali će povlačenje voda s polja i okućnica biti sporije.
U Karlovačkoj županiji i dalje u prijevozu čamcima ljudima i njihovim životinjama pomaže osamdeset ekipa. Dostavlja se hrana u poplavljene kuće te se spašava imovina, javlja karlovački Centar 112.
I dalje je otežan promet na D1 kod podvožnjaka na Ilovcu, a još su uvijek zbog vode na kolniku zatvorene za promet državna cesta D36 Koritinja-Šišljević, županijska cesta Lasinja – Brežani i lokalne ceste Vodostaj, Husje, Gornje Mekušje, Mala Švarća-Logorište, Mikšići, Slunjski Moravci-Utinja-Vojnić, Veljun-Primišlje, te Priselci-Zadobarje, a u središtu Karlovca Obala Ivana Trnskog prema Drežniku.
Sisak: Vodni val očekuje se iza podneva
Najviši vodni val Kupe i Save koji će proći kroz Sisak, očekuje se iza podneva, a stanje na poplavljenom području sisačkog Pokuplja vrlo je ozbiljno, doznaje se u Stožeru za zaštitu i spašavanje Sisačko-moslavačke županije.
Najkritičnije je u Letovaniću i Starom Brodu na području općine Lekenik, gdje je sve veći broj obiteljskih kuća pod vodom.
Organizirana je opskrba mještana kruhom i vodom, a pomoć je pružio i Caritas Sisačke biskupije, doznaje se od načelnika Općine Lekenik, IvicePerovića.
Budući da je poplavljena i cesta od Žažine prema Letovaniću, opskrba je otežana. Zbog toga će, na poziv sisačko-moslavačke županice Marine Lovrić Merzel na ugroženo područje Hrvatska vojska poslati četiri specijalna vojna kamiona za opskrbu, koji će omogućiti komunikaciju i eventualnu evakuaciju stanovništva i domaćih životinja s ovog ugroženog područja.
Sisačko-moslavačka županica, u nastojanju da se mjere zaštite od poplave na području Sisačko-moslavačke županije intenziviraju, zatražila je od županijskog vatrogasnog zapovjednika MijeBrlečića da digne sve raspoložive profesionalne vatrogasne postrojbe, te da zatraži pomoć profesionalnih vatrogasaca iz drugih županija.
"Apeliram i molim sve, gradonačelnika i načelnike općina da shvate ozbiljnost situacije, dignu sve svoje komunalne službe i raspoložive resurse u pripremi materijala, ljudstva, tehnike, svega što bi omogućilo bržu i lakšu intervenciju u ovo vrijeme izuzetno ozbiljnog stanja sigurnosti građana i njihove imovine", rekla je Merzel, stoji u priopćenju
Također na ugroženo područje stiže još 300 pripadnika Namjenski organiziranih snaga Oružanih snaga RH, izvijestili su iz Ministarstva obrane RH.
Oni će se transportnim vozilima i radnim strojevima pridružiti ekipama na terenu i Gardijsko motoriziranoj brigadi Hrvatske kopnene vojske, čijih je 100 pripadnika jučer angažirano u naselju Letovanić.
Osim na zaštiti objekata, vojska će, zajedno s pripadnicima vatrogasnih društava, biti angažirani na evakuaciji najugroženijih stanovnika.
Vodostaj Like u opadanju, lokalne ceste i dalje pod vodom
Na području Kosinjske doline u Lici još su pod vodom lokalne ceste za Donji Kosinj, Rudinku, Šušanj i Kosinjski Bakovac.
Protekle noći u Lici je palo oko 17 litara oborine po metru četvornom, no vodostaj rijeke Like i dalje je u laganom opadanju, pa se sljedećih sati očekuje znatno manji priljev vode u akumulaciju Kruščica, doznaje se od voditelja ispostave Hrvatskih voda za Liku, MladenaVodičke.
Na području Kosinja voda je zasad ušla u podrum samo jedne obiteljske kuće u Lipovom polju.
Pročelnik područnog ureda za zaštitu i spašavanje u Gospiću, JosoŽivković, kaže da su na području Kosinja sve službe u punoj pripravnosti, a naselja i zaselke povezuju tri čamca, dok je još jedan u pričuvi.
"Dobra je vijest da je u Lici prestala padati kiša pa se tijekom vikenda očekuje povoljnije stanje na poplavljenom području", ističe Živković.
Vrhunac vodenog vala polako stiže u Sisak
Vodostaj Kupe kod Jamničke Kiselice dosegnuo je maksimum od 766 centimetara u 8 sati, a zadnjih sat vremena stagnira. Polako pada i vodostaj Kupe kod Karlovca, dok je Sava kod Crnca dosegla 754 centimetra.
U noći s četvrtka na petak stanovnici Sisačko-moslavačke županije nastavili su borbu s vodom. Najteže je bilo oko Siska, u naseljima uz Kupu i Savu, na glinskom području, u Topuskom i drugim mjestima.
Svi su pokušavali zaustaviti nadiranje vode na području gdje je probijen zečji nasip. Voda se razlila naseljima i ugrozila objekte, a branitelji i mještani su iscrpljeni.
Sisačko područje i dalje je najugroženije jer se očekuje prolazak vodenih valova Kupe i Save.
Očekuje se rekordni vodostaj od 770 centimetara te je najkritičnije u Letovaniću, Starom Brodu i Topuskom, gdje se Rijeka Glina prelila preko nasipa.
Nekoliko najugroženijih mještana je evaukirano, a deseci obiteljskih kuća i gospodarskih objekata su pod vodom.
Poplave zatvorile pojedine ceste
Zbog poplave zatvorene su pojedine državne, županijske i lokalne ceste u Zagrebačkoj, Sisačko-moslavačkoj, Karlovačkoj i Ličko-senjskoj županiji, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub.
Zbog vode na kolniku, zatvorena je dionica državne ceste D36 Sisak-Popovača (kod šume Brezovica), a obilazak je preko Ivanić Grada, Lijeve i Desne Martinske Vesi.
Za sva vozila zatvorena je i državna cesta D1 u Ilovcu (ulaz u Karlovac od strane Jastrebarskog). HAK poziva vozače da poštuju upute prometnih policajaca koji će ih usmjeriti na obilazne pravce.