Cleary je napade izvodio uz pomoć stotina računala diljem svijeta čiji vlasnici nisu bili svjesni da su pomogli u rušenju nekih od najzaštićenijih internetskih stranica na mreži. Britanski je tinejdžer, naime, napisao poseban program, vrstu virusa kojim je, putem e-maila, "zarazio" golem broj računala diljem svijeta.
Ta su zaražena računala, u određenom trenutku i bez znanja njihovih pravih vlasnika, počela slati upite na ciljane internetske stranice, u ovom slučaju, stranice američkih obavještajnih agencija, a kako je broj zahtjeva bio velik, serveri nisu mogli na njih odgovoriti pa su se jednostavno "srušili". U ovim internetskim napadima nisu kompromitirani zaštićeni podaci, nego je "samo" narušena funkcionalnost sustava, ali SAD već traži Clearyjevo izručenje.
Ako Britanija doista izruči tinejdžera, prijeti mu kazna od 10 godina zatvora. U svakom slučaju, Cleary nije običan tinejdžer, nego dječak koji pune četiri godine nije izašao iz vlastita doma.
Pokušao se ubiti
"Moj sin boluje od agorafobije, boji se otvorenih prostora i neobičnih situacija. Njegov je strah toliko velik da ni s nama ne komunicira, hranu mu ostavljam ispred vrata njegove sobe", kazala je Clearyjeva majka za britanski Times. Kako tvrdi njegova obitelj, dječak je "živio u svom svijetu", govorio jezikom koji se potpuno oslanjao na računalne fraze, a u prošlosti je imao i suicidalne sklonosti.
"Već se s deset godina pokušao ubiti. Našli smo ga obješenog o remen nakon što smo ga poslali u sobu jer se nije dobro ponašao", kaže njegova majka.
Britanska policija došla je do Clearyja nakon što su njegov identitet otkrila dvojica američkih hakera koji su s njim komunicirala preko IRC kanala.
Iako ne pripada njihovoj grupi, članovi Lulz Securityja, hakerske skupine koja je pokrala podatke Sonyjeve mreže, prijete da će uništiti dvojicu "izdajnika".
"Objavit ćemo njihova imena iako nas već dva dana mole za milost. Ali, Lulz nema milosti za izdajice", stoji na stranicama te hakerske grupe.
Vezani članak:
arti-201106160286006