Talijanska obalna straža ponovno je u akciji spašavanja. Uz pomoć malteških kolega, nakon prevrtanja broda nakrcanog s više od 200 bjegunaca iz Sirije i Palestine, ovog puta spašena je većina. Brzo su prebačeni u bolnicu na Lampedusi.
"U redu su, samo su uplašeni i mokri. Ovdje je beba sa svojom majkom, otac je i dalje u brodu za spašavanje. Akcija traje", rekao je PietroBertolo, šef bolnice u Lampedusi.
No, ponovno na otok stižu i tijela u crnim vrećama. Nakon havarije, utopilo se više od 50 ljudi. Spašene su dovozili u bolnicu cijelu noć.
Istodobno, ronioci su kod Lampeduze iz mora izvukli još 20 trupala, čime se broj žrtava potonuća broda prije devet dana popeo na 359. Preživjelim imigrantima i lokalnim stanovnicima ovakve je prizore teško gledati gotovo iz dana u dan.
"Ti jadni ljudi sigurno se osjećaju grozno. Oni ne poznaju more, gotovo nitko od njih ne zna plivati. Strašne stvari se događaju, to nije 20 ili 30 mrtvih, nego 300 ili 400", rekao je PasqualePolicardo.
Nakon talijanskih, sad se i malteški čelnici pridružuju pozivima na hitnu akciju kako bi se Europa suočila s problemom ilegalnih imigranata.
"Koristimo alate prošlosti da bismo se uhvatili ukoštac s aktualnim, vrlo stvarnim problemom. Znam da naše snage, kao i talijanske, ne čuvaju maltešku ili talijansku granicu, nego čuvaju europsku granicu. Ali osjećamo da smo prepušteni sami sebi, potpuno izolirani od Europe. A Sredozemlje se pretvara u groblje", izjavio je malteški premijer JosephMuscat.
Useljeničko pitanje ipak je uvršteno na dnevni red zasjedanja europskih ministara u Luksemburgu ovoga tjedna. Čekaju se konkretne mjere kojima će se spriječiti buduće tragedije.