Srećko ukrotio stazu smrti na kojoj je poginuo Gruzijac!

Njemački sanjkaš, 20-godišnji Felix Loch osvojio je zlatnu medalju u Vancouveru.

15.2.2010.
16:22

arti-201002120700006Natjecanje sanjkaša proteklo je u sjeni pogibije Gruzijca Nodara Kumaritašvilija, koji je u petak za vrijeme treninga izletio sa staze te udario u konstrukcijski stup.

arti-201002140062006Zbog toga je startna linija za muškarce pomaknuta na točku s koje startaju žene, pa se više ne juri 150 km/h, a organizatori su postavili i zaštitne spužve na aluminijske stupove uokolo staze.

arti-201002130159006U uvjetima psihoze i straha kod većine sanjkaša, od kojih su čak neki potražili i pomoć psihologa zbog pretrpljenog šoka nakon smrti gruzijskog kolege, najviše živaca i hrabrosti imao je mladi Nijemac Felix Loch, osvojivši najsjajnije odličje.

20-godišnji njemački sanjkaš tako je postao najmlađi olimpijski prvak u toj disciplini. Srebro je osvojio njegov sunarodnjak i dvostruki svjetski prvak David Moeller, dok je bronca pripala najboljem sanjkašu današnjice Talijanu Arminu Zoeggeleru, koji je bio olimpijski prvak 2002. i 2006. godine.

Felix Loch sin je Norberta Locha, poznatog sanjkaša i trenera, koji je na Zimskim olimpijskim igrama 1984. u Sarajevu osvojio 13. mjesto nastupajući za bivšu Istočnu Njemačku.

Dosad je titulu najmlađeg olimpijskog pobjednika u sanjkanju nosio istočnonjemački reprezentativac Dettlef Guenther, koji je kao 21-godišnjak osvojio zlato na ZOI 1976. u Innsbrucku.

Nakon 12 godina Nijemci, koji su najtrofejnija nacija u sanjkanju, ponovno imaju olimpijskog prvaka. Zadnje olimpijsko zlato donio je legendarni Georg Hackl 1998., kojemu je tada to bio treći uzastopni olimpijski naslov.

arti-201002130159006Uoči utrke otkriveni su i detalji istrage oko tragične pogibije Nodara Kumaritašvilija. U izvještaju stoji da je do nesreće došlo zbog pogreške samog Gruzijca, koji je prekasno izašao iz zavoja broj 15 i prekasno ušao u sljedeći zavoj izgubivši kontrolu nad sanjkama, što je dovelo do tragedije.

1. Felix Loch (Njem) - 3:13.085 2. David Moeller (Njem) - 3:13.764 3. Armin Zoeggeler (Ita) - 3:14.375 4. Albert Demčenko (Rus) - 3:14.405 5. Andi Langenhan (Njem) - 3:14.629 6. Daniel Pfister (Aut) - 3:14.726 7. Samuel Edney (Kan) - 3:14.840 8. Tony Benshoof (SAD) - 3:15.128 9. Wolfgang Kindl (Aut) - 3:15.215 10. Manuel Pfister (Aut) - 3:15.269