15. OBLJETNICA POKOLJA / Srebrenička obitelj pokopala pet sinova

Najmlađa žrtva na današnjem pokopu je imala 14 godina, a među ubijenima je i dosad jedini Hrvat. Na pokop je došao i srpski predsjednik Tadić kojega su okupljeni izviždali.

11.7.2010.
12:30
VOYO logo

POTOČARI - Više desetaka tisuća ljudi se okupilo na groblju u okviru Memorijalnog centra u Potočarima kod Srebrenice gdje su pokopani posmrtni ostaci 775 osoba koje su snage vojske i policije bosanskih Srba pod Mladićevim zapovjedništvom pobile u srpnju 1995. godine.

Uz 774 Bošnjaka uz katolički obred pokopan je i Hrvat Rudolf Hren čija je obitelj davno prije rata doselila u Srebrenicu iz Vršca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hren je pokopan us svoje sugrađane po izričitoj želji obitelji.

Vjerski obred ubijenim Bošnjacima predvodio je poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tom prigodom je pozvao Europu i svijet da učine sve i spriječe moguće ponavljanje genocida nad bosanskim muslimanima postavljajući pitanje jesu li oni žrtvovani u proteklom ratu samo zbog svoje vjere.

Među Bošnjacima pokopanim u nedjelju najmlađe žrtve su Rijad Gabeljić i Mehmed Varnica koji su 1995. imali samo četrnaest godina. Jedna je obitelj pokopala čak petoricu svojih sinova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH, na groblju Memorijalnog centra u Potočarima od nedjelje počivaju ostaci 4637 žrtava genocida. Još 1841 tijelo ekshumirano iz masovnih grobnica čeka identifikaciju.

Procjenjuje se kako je u srpnju 1995. nakon pada srebreničke enklave ubijeno više od osam tisuća muškaraca i dječaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Potočare su došli brojni inozemni političari među kojima su bili predsjednik vlade Turske Recep Tayyip Erdogan, belgijski premijer Yves Leterme, francuski ministar vanjskih poslova Bernard Kouchner i glavni tajnik Vijeća Europe Thornbjorn Jagland. Hrvatsko izaslanstvo predvodi ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković. Iz Crne Gore je došao predsjednik Filip Vujanović, a Sloveniju je predstavljao predsjednik Danilo Tuerk koji je bio i jedan od govornika na komemoraciji.

Američki veleposlanik u BiH Charles English je pročitao posebnu poruku američkog predsjednika Baracka Obame. "Rekao sam, a i danas vjerujem da je užas Srebrenice mrlja na našoj savjesti", stoji u Obaminoj poruci u kojoj se također navodi kako mora postojati jasna spremnost svijeta da reagira svaki put kada se pojavi slična opasnost kao u Srebrenici 1995.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Došao je i predsjednik Srbije Boris Tadić, a njega su okupljeni odmah po izlasku iz automobila izviždali. Nije bilo predstavnika Republike Srpske.

Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo