Iako su ministru MihaeluZmajloviću prvo svi zamjerali kupaonicu na 22. katu, a potom i jeftinije prijašnje troškove u usporedbi sa novim skupljim u Zagrebtoweru, ono što bi u konačnici moglo presuditi su mjere štednje ministra BorisaLalovca prema kojima niti jedno državno tijelo ne smije zakupljivati, ali i imati troškove održavanja veće od 11 eura.
Jer Ministarstvo, Agencija i Zavod za zaštitu prirode za gotovo 4000 četvornih metara u tom neboderu plaćaju godišnje 3,8 milijuna kuna najam tj. 10,6 eura po četvornom metru, što je u okviru direktive ministra financija.
Međutim tome treba još dodati i dva i pol milijuna za održavanje, odnosno 7,2 eura po četvornom metru. Ukupno - 17,8 eura, tj. više od 50 posto iznad limita.
Iako Zmajlović smatra da mu se treba računati samo čisti trošak najma, bez održavanja, njegov kolega iz Vlade pojasnio mu je nove mjere.
"Ovdje je bitna efektivna, stvarna cijena najma, da se ne bi događalo da dođemo ugovarati cijene najma pa da spuste na 7 ili 8 eura, onda sa drugim, da ne kažem, troškovima održavanja povećaju tu cijenu. Ovdje je bitno da govorimo o prosjeku koji ne može biti veći od 11 eura", rekao je Lalovac.
Pa je i ministar zaštite okoliša danas prvi put priznao da će iseliti ako se računaju ukupni troškovi.
"Ako Vlada donese takvu odluku, onda će takva odluka pratiti i sve te konzekvence", rekao je Zmajlović.
No i te konzekvence neće biti jeftine. Ako se uistinu to i dogodi i ako Vlada prisili ministra Zmajlovića i ostala državna tijela koja se nalaze u ovom neboderu da isele, u konačnici će taj prijevremeni raskid ugovora s privatnim vlasnikom nebodera koštati četiri milijuna kuna.