Senzacija na startu SP-a: Sanja i društvo razbile Kubu

Hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija se nakon 12 godina pojavila na SP-u i odmah je u 1. kolu napravila senzaciju.

29.10.2010.
16:50

HRVATSKA: Grbac 2, Dujić, Miletić 7, Delić 3, Popović 13, Jerkov 5, Ušić Jogunica 15, Katić, Bareš, Miloš 1, Alajbeg 4, Poljak 13

KUBA: Salas 1, Santos 12, Palacios 18, Lescay, Arredondo, Sanchez 6, Cleger, Castaneda, Giel 5, Carcaces 8, Silie 3, Silva

Pogreške suparnica: Hrvatska 21, Kuba 23 Hrvatska ženska odbojkaška reprezentacija je pobjedom 3:0 (25:23, 34:32, 25:21) protiv trostrukih svjetskih prvakinja Kubanki otvorila 17. Svjetsko prvenstvo u japanskom Matsumotu.

Naše odbojkašice sjajno su započele nastup na SP-u, prvom nakon 12-godišnjeg izbivanja, svladavši po prvi puta u povijesti svjetsku velesilu Kubu, koja u svojim vitrinama ima tri naslova svjetskih prvakinja (1986., 1994., 1998.) te je stalni sudionik najvećih odbojkaških natjecanja.

Ujednačenim napadom u prvome setu hrvatska je reprezentacija uspijevala držati rezultatsku ravnotežu, a u samoj završnici imati i više smirenosti od Kubanki te riješiti tu dionicu igre u svoju korist s 25:23. Posljednji poen odličnim napadom osvojila je kapetanica Maja Poljak, a niti jedna naša igračica u prvome setu nije osvojila više od tri poena.

U završnicu drugoga seta Hrvatska je ušla uz prednost od 23:20, ali je najbolja kubanska igračica Yoana Palacios odličnim napadom i dvama jakim servisima uspjela izjednačiti na 23:23. Potom je uslijedila velika borba za set u kojoj su naše igračice uspjele realizirati tek osmu set-loptu, dok su u međuvremenu morale spašavati dvije set-lopte suparnica.

U završnici drugoga seta, koji se kasnije pokazao ključnim i za čitav ishod meča, istakla se Senna Ušić Jogunica, koja je osvojila posljednja dva poena.

Sredinom trećeg seta Hrvatska je zahvaljujući seriji od pet servisa tehničarke Ane Grbac stigla do vodstva 14:8, Kubanke su se uspjele primaknuti na jedan razlike (19:18), ali završnica je ponovno pripala odlično raspoloženim Hrvaticama, koje su ovom velikom pobjedom napravile veliki korak k prolasku u drugi krug natjecanja.

Hrvatska će u 2. kolu u subotu igrati protiv SAD-a.

SKUPINA A (Tokio): Peru - Alžir 3:0 (16, 12, 18) Srbija - Kostarika 3:0 (15, 18, 14) Japan - Poljska 3:2 (-26, -21, 20, 23, 12)

SKUPINA B (Hamamatsu): Brazil - Kenija 3:0 (15, 16, 11) Nizozemska - Češka 3:0 (24, 20, 14) Italija - Portoriko 3:0 (20, 11, 18)

SKUPINA C (Matsumoto): Njemačka - Kazahstan 3:0 (21, 14, 16) SAD - Tajland 3:1 (-23, 17, 17, 21) HRVATSKA - Kuba 3:0 (23, 32, 21)

SKUPINA D (Osaka): Rusija - Dominikanska Republika 3:1 (-21, 9, 17, 11) Južna Koreja - Kanada 3:0 (19, 19, 14) Turska - Kina 3:1 (-19, 14, 20, 17)