Sedam predrasuda u koje vjeruju Appleovi fanovi

Poznato je da su kupci iPhonea najodaniji brendu.

1.12.2011.
16:08
VOYO logo

Slično je i s ostalim Appleovim proizvodima, pa izraz "reality distortion field", koji opisuje karizmu Stevea Jobsa i utjecaj koji ima na programere u Appleu ima smisla. Taj utjecaj seže i dalje od zaposlenika Applea, te se odnosi jednako i na Appleove fanove (Apple Fanboy), koji često zanemaruju logiku tehnike i slušaju isključivo ono što Apple i njegov marketing imaju za reći.

Oni obožavaju Appleova računala, mobitele i tablete, međutim ovi uređaji nisu univerzalno najbolji. Tipičan Appleov fan će vjerovati u ovo:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Mi smo u post-PC eri

Steve Jobs tvrdio je da smo ušli u post-PC eru i da su PC-jevi odradili svoje, jer je upravo počela era u kojoj dominiraju pametni mobilni uređaji. Appleov uspjeh koji je imao s iPodom, iPhoneom, iPadom i iPad Touchom samo je jedan dio priče. Proizvođači će ove godine isporučiti 400 milijuna PC-jeva na svijetu i još nema naznaka da je završila njihova era. Možda se nalazimo na početku njezina opadanja, međutim i uspjeh samog Appleova MacBook Aira svjedoči da era osobnih računala nije završila.

2. Appleova računala su imuna na viruse

Automatski se pretpostavlja da korisnici Windowsa trebaju neku antivirusnu zaštitu i firewall (vatrozid) kako bi zaštitili računala. Korisnici Applea smatraju da im to nije potrebno. Ipak, postoje 'štetočine' koji napadaju i Apple. Brojni uspješni proizvodi Appleu su donijeli vrtoglav rast popularnosti, pa neki dovode u vezu taj veći udio na tržištu i nastanak virusa i drugog zloćudnog softvera koji napada Macove. Jesu li to mitovi u koje nas pokušavaju uvjeriti proizvođači antivirusnog softvera? Proteklih mjeseci Macovi korisnici bili su izloženi trojancu MacDefenderu, koji se maskira kao antivirusni program i preusmjerava korisnike na web stranicu koja vas upozorava da vam je Mac inficiran, te nudi preuzimanje određenih programa kako biste riješili nepostojeći problem. Nakon toga traže broj kreditne kartice kako bi vam popravili računalo. Apple je poznat po tome da za Macove ne postoje virusi, međutim s vremena na vrijeme uvijek se nađe neki trik kojim hakeri unesu malo straha među korisnike. Apple je odmah reagirao i objavio upute kako se riješiti MacDefendera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

3. Microsoft je nevažan

Nakon godina borbi iz kojih je Apple izlazio kao gubitnik, konačno je prošle godine prema tržišnoj kapitalizaciji nadmašio Microsoft i postao najvrednija tehnološka kompanija na svijetu. Apple radi bolje smartphone i tablete, međutim to ne znači da je Microsoft možemo otpisati. Apple, kao i niz drugih kompanija, još nema odgovor na Microsoftov Office koji nastavlja gaziti konkurenciju. Microsoft Office 365, posljednja generacija rješenja za poslovnu produktivnost, u "oblaku" objedinjuje Microsoft Office, Microsoft SharePoint Online i Microsoft Lync Online. Ovaj sustav trenutno u svijetu koristi 80 milijuna korisnika, od čega čak 90 posto čine tvrtke s manje od 50 zaposlenika. Također, Apple je nemoćan i pred igraćom konzolom Xbox, koja danas po kvartalu Microsoftu donosi oko 2 milijarde dolara. Ako tome dodate i Windows Phone 7 te suradnju na razvoju aplikacija s kompanijama kao što su Facebook i Spotify, sigurno je samo jedno: Microsoft je itekako još važan igrač!

4. Android nije tako dobar kao iOS

Argument da Android nije tako dobar kao iPhone jako je star. Ako je to i vrijedilo prije, sada više ne stoji. Android je jednako dobar kao i iOS, a u mnogim stvarima ga i nadmašuje. Osim toga, star je i argument da je iOS platforma znatno rasprostranjenija nego Android, pa je programerima bolja za razvoj aplikacija. Ni to više nije istina jer je broj mobitela koje pogoni Android nadmašio broj iPhonea. Android je danas lider na tržištu i telefone opremljene ovim operativnim sustavom proizvodi nekoliko najvećih svjetskih proizvođača mobitela. Ako namjeravate razvijati aplikaciju za mobitele, razmislite prvo o Androidu zbog jednostavnog razloga: Androida je više.

5. Flash je bezveze

Nakon lansiranja iPhonea bez podrške za Flash, krenula je hajka na Flash koja se proširila i na stolna računala. Adobe je nedavno potvrdio da napušta razvoj Flasha na mobilnim uređajima, a umjesto Flasha kompanija će se usredotočiti na HTML5 i aplikacije za mobilne platforme. Međutim, ako je Flash loš za mobilne uređaje, on i dalje omogućava da dosta toga vidimo u preglednicima računala. Mnoštvo videa na internetu je i dalje u Flashu. Također i mnoštvo interaktivnih grafika. YouTube ga također koristi. Stoga, ako ne želite ukinuti pola interneta, prestanite i pokažite barem malo poštovanja prema Flashu.

6. Appleovi sustavi se ne mogu srušiti

Za razliku od "plavog ekrana smrti", koji se pojavljuje u Windowsima, Appleov ekran koji pokazuje da je sustav skršen je znatno elegantniji. Bez obzira na to koliko je elegantan, vaše računalo je ipak srušeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Apple prodaje više mobitela od Samsunga

Samsung je najveći proizvođač mobitela na svijetu nakon što je u trećem kvartalu ove godine zabilježio prodaju od 28 milijuna mobitela. Krilatica "Samsung je novi Apple" odnosi se na nove generacije Samsungovih smartphonea, poput Galaxyja SII, koji po mnogočemu konkurira iPhoneu. Osim toga, Samsung proizvodi mobitele s mnoštvom operativnih sustava, od kojih se izdvajaju Android i Windows Phone 7, te se time obraća znatno većem tržištu. Štoviše, Samsungov udio na tržištu i dalje snažno raste, a Android platforma dominira nad Appleovom platformom iOS.

Predrasude su usvojeni stavovi i uvjerenja koja često nastaju zbog sklonosti ljudi da generaliziraju i smatraju dijelove nečega cjelinom. Appleovi fanovi ništa im manje ne robuju od drugih koji svoja uvjerenja zasnivaju na osnovi etničke pripadnosti, vjere, boje kože, spola i drugih različitosti. Tome je Rambo Amadeus posvetio jednu pjesmu, koju ovom prilikom posvećujemo Appleovim funboysima:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo