poskupljenje vode /

Samo u Hrvatskoj: Kubik vode ovisno o adresi stoji od 3 do 9 kuna!

Od 1. travnja poskupljuje voda - računi će biti i do 30 kuna veći. Iz Vlade se pravdaju da je vodeni udar cijena reforme cijelog sustava, a što je i obveza Hravstke kao članice Europske Unije. No, još godinama će građani Hravstke kubik plaćati ovisno o odluci jednog od ukupno 160 isporučitelja u Hravstkoj.

25.1.2014.
19:57
VOYO logo

U moru računa Čabranku Boženu Žagar najviše ljute oni za vodu. Kubik koji sada plaća pet kuna bez pdv-a, rado bi platila skuplje ali da zauzvrat dobije, kako sama kaže, normalnu vodu.

U istoj županiji ali na moru, Zlatko Prebilić iz Opatije pije vodu iz slavine i plaća je skuplje.

"Ako usporedimo to s cijenom električne energije ona je jedinstvena na širem području. Smiješno je da je cijena vode različita", smatra Zlatko.

U Primorsko-goranskoj županiji devet je komunalnih društava koji isporučuju vodu po različitim cijenama. (TELOP) Riječani tako kubik plaćaju 3 kune i 81 lipu bez pdva, cijena na Krku je 4 kune 15 lipa, na Rabu 4,97, a u Čabru okruglih 5 kuna. Po skupoći slijede Novi Vinodolski, Delnice, Cres i Mali Lošinj. Opatijci plaćaju 7 kuna i 77 lipa, a u Vrbovskom kubik košta 8 kuna i 79 lipa.

Država to namjerava mijenjati pa su pokrenute reforme i najavljena poskupljenja. Od 160 postojećih isporučitelja vode u Hrvatskoj, do 2023.-e ostat će ih samo 21. Za to je Hrvatskoj na raspolaganju tri milijarde eura iz proračunu Europske unije.

"Ako 2023. godine ne izvršimo ono što smo preuzeli i u predpristupnim pregovorima i obvezali da ćemo standarde vodokomunalnog gospodarstva dići na nivo koji je u razvijenoj Europi, RH će biti u situaciji da mora plaćati penale i da sve ono što nismo napravili sa značajnim sredstvima EU isfinanciramo iz vlastitog proračuna", kazao je ministar Tihomir Jakovina.

Operativci na terenu pitaju se kako će sustav funkcionirati kada se pojave konkretni problemi, pogotovo u slabije naseljenim i udaljenijim krajevima kao što je Čabar.

"Mi smo udaljeni od Delnica sat jedan, od Rijeke sat i pol pa pitam se ko će u tom vremenu stić da dođe ovdje popravit jednu, jedan prekid vodovodne cijevi, a dok dođe dojava dok se to riješi proć će dan, dva pa ne znam hoće li korisnici naših usluga biti zadovoljni", kaže direktor Komunalnog društva Čabranka Leonard Vesel.

Odgovorni tvrde da hoće. Imaju devet godina za ispunjenje jasnog cilja - da cijela Hrvatska ima jednako kvalitetnu vodu po istoj cijeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo