Iako je izvanredna saborska sjednica sazvana prije svega radi promjena Ustava, neizvjesno je hoće li se o tome ovoga tjedna uopće raspravljati, nakon što su HDSSB-ovci danas zatražili da se odlučivanje odgodi do siječnja, a bez njihovih zastupnika nema potrebnog 101 glasa za izmjenu Ustava.
Naglu promjenu stava HDSSB-a nisu očekivali zastupnici drugih stranaka, a ni predsjednik Sabora Josip Leko. "Prenosite mi vijesti", komentirao je Leko informacije o HDSSB-ovu odustajanju od ustavnih promjena.
Podsjetio je da se ustavne promjene u Saboru donose dvotrećinskom većinom.
"Drugim riječima, ako je netko od sudionika koji su bili u procesu kreiranja ustavnih promjena tražio da se odgodi njihovo donošenje ili odbio, tražit ćemo, ili da pošalje razloge zašto, ili da nastavi pregovore, ili da se odgodi rasprava o tome", rekao je Leko novinarima u Saboru.
Dodao je kako se nada da će HDSSB reagirati u skladu sa standardima koji vrijede u Saboru. "Tada ćemo vidjeti kada, što, tko i kako", dodao je.
HDSSB-ov uzmak Leko nije očekivao. "Očekivano je da će postupak biti završen onako kako dolikuje Saboru, a manje je bitno je li to jedan dan ili deset dana prije ili kasnije", kazao je.
Odustajanje HDSSB-a bilo je neočekivano i za laburista Dragutina Lesara.
"To znači da će se morati sastati predlagatelj ustavnih promjena, a to je Odbor za Ustav i razmotriti novu situaciju te odlučiti što će dalje predložiti predsjedniku Sabora. Ako sam dobro razumio, HDSSB traži odgodu odlučivanja za siječanj. To Odbor za Ustav mora razmotriti i obratiti se predsjedniku Sabora, jer je sazvana izvanredna sjednica, da se vidi ostaje li ta točka na dnevnom redu", tumači Lesar.
Na kritike HDSSB-a da ustavnopravni stručnjaci imaju ozbiljne primjedbe na predloženi tekst ustavnih promjena, Lesar je ponovio da se neke odredbe tog prijedloga još "glancaju", kako bi se vidjelo postoji li mogućnost uvrštavanja prijedloga stručnjaka.
"Oni koji su imali kvalitetne prijedloge i sudjelovali u radu, mogli su prijedlog glancati i do sada. Hoće li sada upotrijebiti neku drugu glanc-mašinu, ne znam, vidjet ćemo", kazao je.
Lesar ne očekuje da će HDSSB do petka promijeniti stav i da će ustavne promjene biti donesene kako je planirano, a o razlozima zbog kojih su HDSSB-ovci tako naglo promijenili mišljenje o ustavnim promjenama nije htio nagađati.
Srđan Gjurković (HNS) smatra, međutim, da još ima izgleda da se prijepori riješe do petka.
"Uvijek ima vremena za razgovor. Sami znate da se često stvari okreću, ali kad ljudi sjednu za isti stol i kad punim srcem i za dobrobit Hrvatske razgovaraju, onda se nađe rješenje i u zadnjih pet minuta", kazao je Gjurković.
Dodao je da svaka stranka ima pravo donositi svoje odluke, ali i snositi odgovornost za njih.
Davorin Mlakar (HDZ) kratko je komentirao da pozdravlja svaku razumnu odluku, pa tako i ovu HDSSB-ovu.
Tu odluku u SDP-u danas nisu htjeli komentirati, a kratko su poručili da će nešto moći reći tek nakon što se sastanu s HDSSB-ovcima.