Josip Friščić, bivši potpredsjednik Hrvatskog sabora i bivši čelnik Hrvatske seljačke stranke (HSS-a), HDZ-ovog koalicijskog partnera u bivšoj Vladi, posvjedočio je danas na zagrebačkom Županijskom sudu u nastavku suđenja Ivi Sanaderu, kako s bivšim premijerom, optuženim za korupciju, nikada nije razgovarao o INA-i i MOL-u.
Friščić je potvrdio da je krajem 2008. godine bio na koalicijskom sastanku na kojem je tadašnji potpredsjednik Vlade RH Damir Polančec prezentirao tešku energetsku situaciju u Hrvatskoj, teškoće u INA-i i promjene u vlasničkoj strukturi te tvrtke s obzirom da je MOL kupio gotovo 50 posto udjela, te eventualno izdvajanje plinskog biznisa iz INA-e.
No, po Friščićevim riječima, Sanader nije bio na tom sastanku niti je s njim o tim temama prije ili poslije razgovarao, a niti ga je bivši premijer tražio da razgovaraju o tome.
Koliko je Friščiću poznato, niti na dvojicu ministara HSS-ovaca u Sanaderovoj vladi, Božidara Pankretića i Damira Bajsa, nije se vršio pritisak da u siječnju 2009. glasuju za izmjene međudioničarskog ugovora s MOL-om, koji je time preuzeo upravljačka prava u INA-i.
USKOK, naime, tvrdi da je Sanader za prepuštanje tih prava mađarskoj naftnoj tvrtki od čelnika MOL-a dobio 10 milijuna eura mita.
"Vjerujem da nitko nije vršio pritiske na ministre jer bi mi oni to, pretpostavljam, rekli", kazao je Friščić.
Bivši predsjednik HSS-a prisjetio se da je Polančec na prezentaciji izvijestio o lošoj energetskoj situaciji s opskrbom plinom zbog krize između Rusije i Ukrajine, potrebi osiguranja opskrbe plinom radi energetske stabilnosti Hrvatske, promjenama u vlasničkoj strukturi INA-e i teškoćama u toj tvrtki zbog gubitaka u plinskom biznisu, nedostatnim skladišnim kapacitetima i potrebi izgradnje dva dodatna skladišta za plin te eventualnoj potrebi dizanja cijene plina ili izdvajanje plinskog biznisa iz INA-e preko tvrtke Plinacro.
Friščić je također potvrdio kako je na početku sastanka rečeno da se u okviru pregovora s MOL-om razgovara i o načinu upravljanja u INA-i i o odnosima u Upravi i Nadzornom odboru te tvrtke s obzirom na povećani vlasnički udio MOL-a; no tvrdi kako to nije bila glavna tema sastanka koji je trajao oko dva sata, na kojemu su bili ministri Pankretić, Bajs, Ivan Šuker i Marina Matulović Dropulić te tadašnja potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič.
Friščić je rekao i da je na sastanku predložio povećanje rudarske rente s tadašnjih 2,5 na 10 posto, no rečeno mu je kako se to ne može učiniti odjednom, jer bi trebalo povećati cijene plina koje su bile ispod europskih razina, a to bi bio udar na standard građana.
Dodao je da nije bilo riječi o cijeni otkupa podzemnog skladišta plina Okoli niti su na sastanku podijeljeni ikakvi materijali.
Nakon Polančecove prezentacije nije donijet nikakav "decidiran zaključak", nego je prešutno dogovoreno da se pregovori s MOL-om nastave kako je to i prezentirano na koalicijskom sastanku na kojem je Friščiću rečeno da u tim pregovorima sudjeluju pravni i energetski stručnjaci kako bi se zaštitili nacionalni interesi.
Friščić je na kraju izjavio kako je to bio jedini koalicijski sastanak na kojemu se razgovaralo o tim temama te da prije potpisivanja novog ugovora s MOL-om taj ugovor nije imao na uvidu.
Suđenje Sanaderu, optuženom za primanje mita u slučaju INA - MOL i za ratno profiterstvo u slučaju Hypo, nastavit će se idućeg četvrtka kada bi video linkom trebalo svjedočiti dvoje svjedoka iz Austrije.