FRIŠČIĆ NA SUĐENJU SANADERU /

'Sa Sanaderom nisam razgovarao o INA-i i MOL-u'

Image
Foto: PIXSELL

Bivši potpredsjednik Hrvatskog sabora i bivši čelnik Hrvatske seljačke stranke posvjedočio je danas na zagrebačkom Županijskom sudu u nastavku suđenja Ivi Sanaderu, kako s bivšim premijerom, optuženim za korupciju, nikada nije razgovarao o INA-i i MOL-u.

28.6.2012.
11:27
PIXSELL
VOYO logo

Josip Friščić, bivši potpredsjednik Hrvatskog sabora i bivši čelnik Hrvatske seljačke stranke (HSS-a), HDZ-ovog koalicijskog partnera u bivšoj Vladi, posvjedočio je danas na zagrebačkom Županijskom sudu u nastavku suđenja Ivi Sanaderu, kako s bivšim premijerom, optuženim za korupciju, nikada nije razgovarao o INA-i i MOL-u.

Friščić je potvrdio da je krajem 2008. godine bio na koalicijskom sastanku na kojem je tadašnji potpredsjednik Vlade RH Damir Polančec prezentirao tešku energetsku situaciju u Hrvatskoj, teškoće u INA-i i promjene u vlasničkoj strukturi te tvrtke s obzirom da je MOL kupio gotovo 50 posto udjela, te eventualno izdvajanje plinskog biznisa iz INA-e.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, po Friščićevim riječima, Sanader nije bio na tom sastanku niti je s njim o tim temama prije ili poslije razgovarao, a niti ga je bivši premijer tražio da razgovaraju o tome.

Koliko je Friščiću poznato, niti na dvojicu ministara HSS-ovaca u Sanaderovoj vladi, Božidara Pankretića i Damira Bajsa, nije se vršio pritisak da u siječnju 2009. glasuju za izmjene međudioničarskog ugovora s MOL-om, koji je time preuzeo upravljačka prava u INA-i.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

USKOK, naime, tvrdi da je Sanader za prepuštanje tih prava mađarskoj naftnoj tvrtki od čelnika MOL-a dobio 10 milijuna eura mita.

"Vjerujem da nitko nije vršio pritiske na ministre jer bi mi oni to, pretpostavljam, rekli", kazao je Friščić.

Bivši predsjednik HSS-a prisjetio se da je Polančec na prezentaciji izvijestio o lošoj energetskoj situaciji s opskrbom plinom zbog krize između Rusije i Ukrajine, potrebi osiguranja opskrbe plinom radi energetske stabilnosti Hrvatske, promjenama u vlasničkoj strukturi INA-e i teškoćama u toj tvrtki zbog gubitaka u plinskom biznisu, nedostatnim skladišnim kapacitetima i potrebi izgradnje dva dodatna skladišta za plin te eventualnoj potrebi dizanja cijene plina ili izdvajanje plinskog biznisa iz INA-e preko tvrtke Plinacro.

Friščić je također potvrdio kako je na početku sastanka rečeno da se u okviru pregovora s MOL-om razgovara i o načinu upravljanja u INA-i i o odnosima u Upravi i Nadzornom odboru te tvrtke s obzirom na povećani vlasnički udio MOL-a; no tvrdi kako to nije bila glavna tema sastanka koji je trajao oko dva sata, na kojemu su bili ministri Pankretić, Bajs, Ivan Šuker i Marina Matulović Dropulić te tadašnja potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešič.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Friščić je rekao i da je na sastanku predložio povećanje rudarske rente s tadašnjih 2,5 na 10 posto, no rečeno mu je kako se to ne može učiniti odjednom, jer bi trebalo povećati cijene plina koje su bile ispod europskih razina, a to bi bio udar na standard građana.

Dodao je da nije bilo riječi o cijeni otkupa podzemnog skladišta plina Okoli niti su na sastanku podijeljeni ikakvi materijali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon Polančecove prezentacije nije donijet nikakav "decidiran zaključak", nego je prešutno dogovoreno da se pregovori s MOL-om nastave kako je to i prezentirano na koalicijskom sastanku na kojem je Friščiću rečeno da u tim pregovorima sudjeluju pravni i energetski stručnjaci kako bi se zaštitili nacionalni interesi.

Friščić je na kraju izjavio kako je to bio jedini koalicijski sastanak na kojemu se razgovaralo o tim temama te da prije potpisivanja novog ugovora s MOL-om taj ugovor nije imao na uvidu.

Suđenje Sanaderu, optuženom za primanje mita u slučaju INA - MOL i za ratno profiterstvo u slučaju Hypo, nastavit će se idućeg četvrtka kada bi video linkom trebalo svjedočiti dvoje svjedoka iz Austrije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo