važan ulagač /

Ruski div Gazprom u Hrvatskoj! Plin može biti samo jeftiniji

Nakon više od deset godina nejasnih odnosa, konačno se sjelo s jednom od najvećih ruskih tvrtki Gazpromom i postiglo neke dogovore. Priključak na Južni tok, ulaganja u plinsku mrežu, istraživanje bušotina u južnom Jadranu - samo su neki od poslova zanimljivih ruskom divu. Kakve bi koristi od toga mogli imati građani, pogledajte u prilogu.

16.1.2013.
18:58
VOYO logo

Ruske investicije u Hrvatsku opet su dobrodošle. Izaslanstvo je bilo brojno, a veći dio dana razgovori su se vodili iza zatvorenih vrata.

No, uskoro je postalo jasno da su tri teme bile na stolu: opskrba plinom, suradnja u mogućoj izgradnji elektrana na plin te razvoj mreže za opskrbu motornih vozila plinom.

Prvi je posao već sklopljen, Gazprom je kutinskoj petrokemiji prodao 130 milijuna prostornih metara plina po 20 posto nižoj cijeni. A to je, kaže ministar, dobar znak, i to ne samo za industriju.

"Oni su već sada na hrvatskom tržištu i oni očito žele ozbiljno zajedno s Vladom raditi na tržištu plina u Hrvatskoj. Vjerujte da ćemo u što kraćem mogućem roku, kad za to dođe vrijeme, reagirati i cijenama plina. Vjerujte da neće sigurno bit povećanje, sad jedino može biti snižavanje, ako ne zadržavanje", rekao je ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

"Mi ne želimo samo iskorištavati ono što već postoji, mi želimo razvijati tržište na koje dolazimo. Svakako ćemo se prijavljivati na natječaje istraživanja naftnih i plinskih bušotina i tu planiramo pobijediti i pružati dobru uslugu", kazao je generalni direktor Gazprom Exporta, Aleksandar Medvjedev.

No, od brojnih tema o kojima se razgovaralo, ministar je zaboravio na možda i najvažniju.

Hrvatska je konačno dogovorila ono što se dugo najavljivalo, svoj odvojak plinovoda Južni tok. Odvojak je zapravo dvosmjerni plinovod koji će povezati plinske sustave Hrvatske i Srbije  te omogućiti transfer 2,7 milijardi prostornih metara plina godišnje između dvije države.

"U Plinacru će se potpisati akcijski plan realizacije onog odvojka južnog toka o kojem smo pričali, tehničke službe Gazproma i Plinacroa su sve realizirali", istaknuo je Vrdoljak.

Dolazak ovakvog ulagača dobar je znak za hrvatsku industriju, no analitičari kažu - za ekonomski oporavak to nije dovoljno.

"Ova investicija je važna jer možemo očekivati sigurniju opskrbu plinom i nižu cijenu, što znači i nižu cijenu prerađivačke industrije, no da bi povećali svoju kompetitivnost trebat će uložit još mnogo truda i uklonit još dosta birokratskih barijera", pojasnio je ekonomski analitičar Zdeslav Šantić.

Jer ne ukloni li ih se, veliki bi se ulagači lako mogli vratiti tamo odakle su i došli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike